CHINA'S ARTIFICIAL SUN

  Baxış 1,944,940

Barış Özcan

Barış Özcan

10 gün əvvəl

2022’de Güneş Doğu’dan yükselmeye başlamadan hemen önceki saatlerde yine Doğu’da, Çin’de yapay bir Güneş ısınmaya başladı. Bu yapay güneş 1056 saniye boyunca gerçek Güneş’in 5 katı sıcaklıkta çalıştı: 70 milyon derecede.
---
Yeni yılda yeni hedefler için: www.soo.cool
Hikaye anlatıcılığı dersleri için: superpeer.com/barisozcan
---
Doğu kelimesini özellikle vurguladım, çünkü Çinlilerin yaptığı deneyin adı bu: EAST. İngilizce “Doğu” demek. Açılımı “Experimental Advanced Superconducting Tokamak.” Dünya’daki enerji problemini çözmek için yapılan deneylerden biri bu. Halkın daha iyi anlayabilmesi için de “yapay güneş” adı veriliyor. Çünkü sistem Güneş’in enerjisini yapay olarak Dünya’da üretebilmek için tasarlanmış.
Normalde enerji nasıl üretiliyor? Bir şeyleri döndürüyorsunuz ve elektrik üretiyorsunuz. En basitinden bisikletin tekerleği dönüyor ve bir dinamo o mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor, bisikletin feneri yolumuzu aydınlatıyor. Kömürü yakıp, suyu ısıtıyorsunuz; ısınan suyu buhara dönüştürüyorsunuz, o buhar da büyük bir basınçla yine tekerlekleri döndürüyor ve enerji üretiyor. Bunu böyle basit basit anlattığıma bakmayın, şu anda bize basit gelen bu konsept bir çağı kapatıp yenisini başlattı. Bu basit prensiple çalışan buharlı makinelerin ortaya çıkması “Endüstri Devrimi”ne yol açtı. Bu devrim de dalgalar halinde hala devam ediyor. Mesela şimdilerde dördüncü endüstri devriminden söz ediliyor ama bana göre bu devrimden çok evrim. Yeni bir sürüm: Endüstri 4.0
Öte yandan Dünya’nın belli başlı ulusları yeni bir gerçek devrimin peşinde. Çünkü bunun öncülüğünü yapanlar yeni çağın liderleri olacak. Enerjiyi kontrol eden Dünya’yı kontrol eder. Bu gerçeğin farkında olarak yeni enerji devrimiyle ilgili yarım yüzyıldan uzunca bir süreden beri çalışmalar yapılıyor. Az önce size Çin’de geçen hafta yapılan EAST deneyinden söz ettim. Bu kısaltmadaki “T” harfi Rusça “токамáк” kelimesinden geliyor. Aslında bu da bir akronim: “manyetik bobinli toroidal oda” demek, yani şöyle simit gibi bir ortam. Sovyet fizikçiler 1950’li yıllarda bunun ilk örneklerini yapmış. Füzyon enerjisini elde edebilmek için.
O zamanlardan beri bu enerji türü ve füzyon reaktörler yapabilme hayali pek çok ulusun düşlerini süslüyor. Nükleer reaktör deyince hepimizin aklına Çernobil başta olmak üzere çeşitli tehlikeler, radyoaktif atıklar, çevre kirliliği gibi konular geliyor haklı olarak. Bunlar fizyon reaktörleri. Çünkü bu tür reaktörlerde atomun çekirdeği parçalanarak fizyon türü bir enerji elde ediliyor. Bir de nükleer füzyon var. Yine atomun çekirdeğiyle ilgili -zaten nüklei çekirdek demek- ama burada çekirdek parçalanmıyor, tam tersine birleştiriliyor. Aynı Güneş’teki gibi. Güneş devasa bir nükleer füzyon reaktörü. Her saniye Hidrojen atomları çarpışıp, birleşip Helyum atomlarına dönüşüyor. Güneşimiz her saniye 600 milyon ton hidrojeni helyuma çevirerek muazzam miktarda enerji açığa çıkarıyor. Çıkarıyor ama nasıl? Güneş çok devasa bir kütleye sahip olduğu için devasa bir kütleçekimi de var. Bu kütleçekimi onun çekirdeğinde füzyon reaksiyonu oluşabilmesi için ideal koşulları sağlıyor.
Aynı koşulları Dünya’da sağlayabilmek hiç kolay değil. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir pek çok yöntemle yapılmaya çalışılıyor. Bu yöntemler içerisinde en gerçekçi çözümün az önce sözünü ettiğim “tokamak” olduğu düşünülüyor.
Peki her şey iyi güzel de 60 küsür seneden beri neden yapılamıyor? Çünkü bir problemi teorik olarak çözmek yeterli değil, onu pratik olarak hayata geçirebilmek için pek çok deneme yapılması gerekiyor. Bugüne kadar yapılan 100’den fazla denemede füzyon enerjisi elde edildi ama onu elde etmek için daha fazla enerji harcandı. Bir ampulü yakmak için iki ampullük elektrik kullanmak gibi düşünebilirsiniz. Ya da 100 derece sıcaklık elde etmek için 200 derecelik ısı harcamak gibi. Buna “Q değeri” deniyor. Şu ana kadar bu değer en fazla 0.67’ye kadar getirilebildi. 1 değerinin altında kalındı. Eğer 1 koyup 1 alıyorsan Q değeri 1 oluyor. Eğer koyduğundan fazlasını alamıyorsan o işin pratik ve ekonomik olarak bir değeri yoktur. Bir adım atıp, iki adım geri gidersen ilerlemiş olur musun? Hayır.
Çin, geçen yıl iki adım birden attı. Önce Mayıs’ta 120 milyon derecelik bir deney yaptı ve 101 saniye boyunca reaktörü bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Geçtiğimiz hafta bu kez nispeten daha düşük bir sıcaklıkta 70 milyon derecede deneyi gerçekleştirdi ama 1056 saniye boyunca yani 17 dakikadan uzunca bir süre bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Bu bir rekor. Çok önemli bir kilometre taşı.
Bu deneyin yapıldığı yer Çin. Ancak deney çok daha büyük bir projenin parçası. ITER projesinin... Bu sadece Çin’le ilgili değil, uluslararası bir proje. Uluslararası Uzay İstasyonu ISS var ya... Bunu da yeryüzündeki ISS gibi düşünebilirsiniz. Uzayı değil de temiz ve verimli enerji üretimini araştırmak için kurulmuş bir organizasyon.

Şərh: 7 151
Ecrin Ateş
Ecrin Ateş 7 gün əvvəl
Kursa gitmek yerine, kendim erken kalkıp kendim ders çalışıp kendim kendime öğrenci, kendim kendime öğretmen oluyorum. Aralarda molalarda seni izlemek kadar güze birşey yok. Barış abi iyi ki varsın :)
Fırat Han
Fırat Han 3 saat əvvəl
azshow.info/watch/lrTHCmWbXaA/video.html ⬅
Muharrem Kaya
Muharrem Kaya 15 saat əvvəl
Sana da başarılar diliyorum Ecrin aferin Başarılar
Atrioventriküler
Atrioventriküler 16 saat əvvəl
@Zeynep Erdem benim tanıdığım zeynep erdem değilsin demii
Şahin Fırtına
Şahin Fırtına 22 saat əvvəl
Bu büyük bir başarıdır. Tebrikler. Başarılarınızın devamını diliyorum.
Ekici
Ekici Gün əvvəl
@MeHMeT Göl okula giden insanlar salak o zaman öyle mi ajksldlaksd o kadar saçma bir düşünce ki
TheMEGAMAPER
TheMEGAMAPER 2 gün əvvəl
Halihazırda lisans öğrencisi bir bireyim ve şunu öğrendim ki biz Türkiye olarak ilgili her kesimiyle üniversitenin ne demek olduğunu ne işte yaradığını neler yapması gerektiğini bilmiyoruz. Öğrenememişiz demek isterdim ama öğrenmeye niyetimizin olduğunu da sanmıyorum. Teşekkürler Barış abi herşeye rağmen.
Habil Vatansever
Habil Vatansever Gün əvvəl
Elinize emeginize saglık, Faydalı Bilgileri bizimle paylaştıgınız için Teşekür ederim Barış bey, umarım bizde taşın altına elini koyan ülkelerden oluruz
Türker ÜNAL
Türker ÜNAL 4 gün əvvəl
Barış Bey ITER projesini neredeyse başladığından beri takip ediyorum. Türkiye'de bu projeden çok az insanın haberi var maalesef. Ben bir Türk mühendis olarak ücret almadan bile çalışabilirim bu projede. Proje başlangıcında bunu denedim ama sadece ortak ülkelerden başvuru kabul ediyorlardı. Amerika ve Çin e göre yanıbaşımızda olan böylesi bir projede olamayışımız çok üzücü. İç siyaset, dini konular, bireysel kompleksler ve bilim dışı uğraşlara o kadar çok zaman ayrılıyor ki ülkemizde bu türden bilimsel gelişmeleri hızla kaçırıyoruz maalesef. Umudumuz gençlerimizde ama bazı şeyleri bireysel olarak başarmak mümkün değil. Bu projede çalışamamak konusunu bireysel olarak aşamadım mesela maalesef. Bir kere bu sıcaklığa dayanabilecek bir plazma üretilmesi bile başlı başına bir başarı aslında. Umarım başarılı olur da Dünya kurtulur. Biz yine para verip satın almak zorunda kalsak da bu da bir şey. Ne yapalım.
michell nick
michell nick 13 saat əvvəl
Bu yüzden bizler için yurt dışı daha cazip geliyor inşallah en kötü durumumuz bu olur
denis
denis 2 gün əvvəl
Gercekten artık ağlıyorum ülkemizin halini gördükçe 17 yaşında bir gencim benim fikirlerim var benim düşüncelerim var ve bunların hiçbirinin Türkiye de bir değeri olmadığını gördükçe çalışma hevesim kalmıyor . Biz neden bu projede olamıyoruz bu çok haksızca devletin gençlere yaptığı çok büyük bir haksızlık. Türkiyedeki gençlerin çoğunluğu zeki insanlar elimize imkan verilse bizde bir çok şeyi başarabiliriz. Ama ülkeme bakınca resmen kan ağlıyorum çok kötü bir durumdayız eğer bilime önem vermemeye devam edersek sonumuz daha da kötü olucak
olcay kurtay
olcay kurtay 2 gün əvvəl
Barış hocam senin yarattığın farkındalıktan büyüklerimiz feyz alır mı bilemeyiz ama en azından yorumlarda öğrenciler okuyor ya o bile bir umut oluyor. Belki senin kitlenden çıkan birileri önemli bir yerlere gelirde gelecekte bir kıpırdanma görürüz. İnşallah... Emeğine sağlık. Teşekkür ederim.
Mio
Mio 7 gün əvvəl
Her zamanki gibi aşırı farkındalık kazandıran bir video olmuş teşekkür ederiz. Bu çalışmaya katkı sağlayan ülkelerden biri olmamızı çok isterdim. Şuan enerji mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Video sanki yüzüme bir su çarptı. Ciddi anlamda etkilendim. Emekleriniz için çok teşekkür ederiz... Ben de var olan gücümü, enerjimi kullanıp hepimiz için emek vermeye çalışıyorum ve daha fazlasını yapmak istediğime adım gibi eminim
Emre Tekeli
Emre Tekeli 15 saat əvvəl
@Kadir YEŞİLIRMAK burasi ilim ve irfan yeri senim gibi cahillerin isi yok burda hadi tayyibini de al uza
Nilgün Uysal
Nilgün Uysal 20 saat əvvəl
bizim ulkede cocuklar piril pirl akil var amma onlarin ilerlemesinde kimse izin vermiyorlar egitim sisteme bakmak lazim cok uzaga gitmege gerek yok gormek lazim ve bu enerji bu kadar yuksek derecede ısı enerjisi uretiliyorsa amac ne onu merak ediyorum
Şahin Fırtına
Şahin Fırtına 22 saat əvvəl
Tebrikler fakat ateşle oynayan yanar. Kibriti çakmadan önce bulunduğunuz ortamdan, coğrafyadan hatta gezegenden bile emin olmalısınız. Mâlum buzullar erimeye devam ediyor.
Mo
Mo 3 gün əvvəl
@Kadir YEŞİLIRMAK kardeş bu yatırımı yapanların hepsi yavur. Müslümanlıkla ilgisi ne
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir 4 gün əvvəl
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
E-MOBİLİTE
E-MOBİLİTE Gün əvvəl
Bu projeye mutlaka ülkemizin dahil olması lazım, çok güzel geleceğe ışık tutan bir video. iyiki varsın abi :)
valo immo 5k
valo immo 5k 10 saat əvvəl
Tr ve bir proje ha xddd
Nuray K
Nuray K Gün əvvəl
Dünyamız için, yapılan deneyler ve projeler yenilenebilir enerji için güzel ama bu kadar yüksek ısılarda üretilen ısıyı, zaten küresel ısınma tehtidiyle karşı karşıya kalan dünyamıza yansıtmadan nasıl absorbe ediyorlar asıl merak ettiğim konu bu. Bir ihtimal ısıyı uygun yalıtımla dünyaya yansıtmadan enerjiye dönüştürülebilirse o zaman muhteşem bir şey olur.
i am legend
i am legend 4 gün əvvəl
Bir şeyi yeterince basit anlatamıyorsan bilmiyorsun demektir.'Albert Einstein' Bilincinde olmadığımız bu tür konuları Böyle Basit, kısa ve anlaşılır şekilde anlatabilecek tek adam Sensin .BARIŞ ÖZCAN içeriklerin altın değerinde biz Z kuşağı gençleri bu tür konularda aydınlatmanız Gurur verici. Seni Seviyoruz...
Kelâmi
Kelâmi 19 saat əvvəl
Mesele anlatmada veyahud anlatma şeklinde değil,,,anlamada Denizi testiye aktarsan, çapı kadar alır Birşey söylemek için kulak lazım İki söz de mevlâna rahimehullahın Mevlanayı gavur bile anladı da biz mesnevi okumadan göçüp gideceğiz Hazine üstündeki dilenciler, şimdi Avrupa'daki kokuşmuş feylosofların sözleri ile gelecekler, ben bütün herşeyi la ilahe illallah Muhammed un rasulullah da topladım, bak çok basit, tek cümle, buyur bakalım sor kim anlamış,
Kaplan Famala
Kaplan Famala Gün əvvəl
Barış özcana itirazazshow.info/watch/u4G892SNl48/video.html
iyirmi²⁰
iyirmi²⁰ 2 gün əvvəl
Ayhan Tarakcı da vardır
kk molleli Can
kk molleli Can 3 gün əvvəl
"bu maskenin ardında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez" v for vendetta
Asaf Umuç
Asaf Umuç Gün əvvəl
Çok harika bir proje ve harika bir anlatım. Keşke bu projede bizim ülkemizinde desteği olsaydı. Geleceğin hiyerarşik düzenini belirleyecek bir proje ama biz malesef yine en alt sıralardayız....
Bilimin Ötesinde
Bilimin Ötesinde 7 gün əvvəl
Barış Bey, Yorumum binlerce yorum arasında kaybolup gidecek ama tüm ictenligimle sizden şunu rica ediyoruz; Ülkemizde bilim'in yavaş yavaş yabancılaştığı bu topraklarda insanlara bilim'i anlatmak için bu kanalı kurduk ama küçük bir kanal olduğumuz için görmek istediğimiz etkileşimi insanlarımız tarafından göremiyoruz! Ve geçmişteki bir çok bilim kanalı gibi sonsuz karanlığa mahkum kalacağımız öngörülüyor. Ama sizin desteğiniz ile küllerimizden yeniden doğ'arak bilimi anlatmayı sürdürebiliriz! Tek dileğimiz bir defaya mahsus olmak üzere kanalımızı önermeniz. Umarım bu yorumu görürsünüz; Saygılarımla!
John Mactavish
John Mactavish 9 saat əvvəl
@Abdussamet ÇADIRCI doğru diyorsun abi senin benim gibi insanlar yani gençler sayesinde bu ülkenin düzeni yeniden oluşturulacak. Asıl ben teşekkür ederim zamanını bana ayırdığın için, hayatında başarılar diliyorum. Birbirimizi anladığımız için çok sevinçliyim, umarım bizim gibi insanlar kendilerini her daim anlasa. Neyse iyi günler ve iyi geceler.
Furkan Buzut
Furkan Buzut 19 saat əvvəl
Yeni videya gelin arkadaşlar😃
Abdussamet ÇADIRCI
Abdussamet ÇADIRCI Gün əvvəl
@John Mactavish Öncelikle bunu söylemek istiyorum birbirimizi anlayabildiğimiz için çok mutluyum…Aslında dış görünüş olarak büyük duruyorum ama bende 20 yaşındayım ,üniversite okuyorum😀.Ben yaptığım hiç bir projeden ya da düşünceden ailemden ya da akrabalarımdan destek almadım.Ne mutlu ki senin adına seni destekleyen bir ailen var(eğer doğru anlamışsam).Teşekkür ederim zamanını ayırıp düşünceni paylaştığın için.Kendine çok iyi bak.Belki tekrar bir cümle olacak ama bunu unutmamalıyız ki gelecek için her şey biz gençlerin elinde🖐🏻
John Mactavish
John Mactavish 2 gün əvvəl
@Abdussamet ÇADIRCI kardeşim seni yargılamıyorum dış görünüşün ile sadece demek istediğim bu ülke bilgi ile filan uğraşmıyor. Sana bir örnek vereyim; bende gencim 17 yaşındayım ocak 5 te 18 olacam test kitabı yada hikaye istiyorum ama alamıyorum. Neden diye soracak olursan, akrabalarım dan bazıları diyor ki ne yapacaksın kitabi filan boş masraf başka bir şey değil diyorlar. Allah tan ailem beni anlıyor da istediğimi gerçekleştiriyorlar. İşte benim de demek istediğim şey bilgiye bu ülkede her ne kadar çok ulaşmak istesek de çoğu genç ulaşamıyor. Ayrıca teşekkür ederim ben seni çok yanlış tanımışım, dedim kesin bilgiyi filan önemli bulmuyor veya saymıyor, ama iş öyle değilmiş sende aynı gençler gibi düşünüyorsun ve gençleri anlıyorsun bunun için sana ayrıca teşekkür ediyorum. Doğru diyorsun bizim ülkede ki gençler sayesin de sadece ayakta durabileceğiz, yoksa başka türlü bu kötü zamanlar dan kurtulamayız. Umarım çok kısa zaman da bu ülkede diğer gelişmiş ülkeler gibi değersiz gördüğü şeyleri değerli olarak görmeye başlar mesela (bilgi, eğitim, sağlık sektörü, oyun sektörü, tarım sektörü ve üretkenlik). Yani demem o ki senin le aynı düşünüyoruz abi o yüzden birbiriz ile uğraşmaktan ise, diğer gençlerin yaptığı gibi el ele verip çabalamak daha iyi olur. Teşekkür ederim bana ayırdığın vakit ve bana yaptığın yorum için. Son olarak profil fotoğrafın da 25 30 yaş arası bisine benzediğin için bu profil de ki senmisin diye, yani yargıladığım bir şey yok yargılayıp elime ne geçecek hiç bir şey. Kendine iyi bak, iyi günler ve hayatından sana iyi şanslar/başarılar dilerim abim.
Abdussamet ÇADIRCI
Abdussamet ÇADIRCI 2 gün əvvəl
@John Mactavish Profil fotoğrafındaki benim.Bunu böyle bir meseleden nasıl birleştirdiğinizide anlamış değilim🙂.Nasıl ya da ne gibi görünüyormuşum acaba profil fotoğrafımda size göre.Bu durum ile ilgili size söyleyeceğim son şey şu lütfen dış görünüşten birilerini yargılamayınız,umarım bu son yargılamanız olur🙂.Neyse konumuza dönelim.Şu an ki ülkenin bilim durumunu veya eskiden olan durumu daha fazlaydı ya da daha azdı diye bir şey söylemedim her zaman aynı seviyeler ilerliyor demek istedim.Gerçek bilimin sadece belirli bir kesimin hakkıymış gibi davranılıyor (kendi kanım).Bu gerçekten çok vahim bir durum.Umarım herkesin hakkı olan gerçek eğitim ülkemde ki tüm çoçuklara,gençlere ulaşır.Biz gençlik olarak bunu bitireceğiz diye umuyorum.Belki tüm gençler değilde ama şu an ki durumdan çok daha fazla kişi olacağından eminim.Biz değiştirmezsek eminim ki dışarıda ki hiç kimsenin umurunda bile olmayız.Yeter ki pes etmeyelim
rus sakallı dede
rus sakallı dede 2 gün əvvəl
Bizim fikir ortaya atmamız ve fikirlerimizle dünyanın yeni devrimlerine ortak olabilmemiz için önce ampulü patlatmamız gerekiyor. Ağzına sağlık Barış abi.
Tolga Kayaalp
Tolga Kayaalp Gün əvvəl
Bir sınava hazırlık öğrencisiyim. Eğer iyi yerlere gelebilirsem bunu sadece kendim için değil, aynı zamanda yetiştiğim ülkem içinde kullanmak istiyorum. Bu tür videolar bizim için önemli, çünkü yeni ve gelişen dünyaya bizde katılmalıyız ve bunuda yeni nesiller ile sağlayabiliriz diye düşünüyorum. O yüzden size çok teşekkür ederim. Özellikle gelecek hakkında fikirlerimi ve bakış açımı değiştiren birden fazla video çekiyorsunuz.
İpek Yılmaz
İpek Yılmaz 5 gün əvvəl
Finalde tüylerim diken diken oldu. Yine çok başarılı bir çalışma ve sunum. Giriş kısmında yılbaşından füzyon enerjisine bağlamak da daha iyi yapılamazdı diye düşünüyorum. Sizi 200 bin takipçiye sahipken keşfedip her videonuzu o günden bugüne izlerken buralara geleceğinize sizden bile daha emindim. Teşekkür ediyorum, umut vaadetme konusunda biz gençlere ampul yaktığınız için. Dilerim bir ampul söner ve daha farklı enerjiler aramıza katılır (bu bir göndermedir). :)
Mücahit Akyol
Mücahit Akyol 15 saat əvvəl
@Deli Fişek senin gibi hem Baris özcan ve lotr izleyen ve farkındalığı yüksek kişilerle tanismak sohpet etmek güzel olsa gerek
Kaplan Famala
Kaplan Famala Gün əvvəl
Barış özcana itirazazshow.info/watch/u4G892SNl48/video.html
WâLKeR
WâLKeR Gün əvvəl
@Deli Fişek lotr nerden bılsın bu GOBLİN ayrıca ne işi var merak ettim barış abinin videosunda yanlıslıkla falan tıkladı heralde :)
Deli Fişek
Deli Fişek 3 gün əvvəl
@ZENCİMUSA Bir gün neslin tükenecek, o zamanlar senin gibiler bugün lotr evreninde gördüğümüz yaratıklar olarak canlandırılacaklar. Nasıl hissediyorsun, nasıl bir yaratık olmak isterdin?
ZENCİMUSA
ZENCİMUSA 3 gün əvvəl
Kenan Evrenin her şeyine katılmıyor olsamda şu konu da hakkını yiyemem. Siz sağcı solcu yalakaların dilinden çok güzel anlamış...
Ceyhun Balcı
Ceyhun Balcı 4 gün əvvəl
Çok güzel ve yararlı bir sunum. Ülkemizi yönetenlerin ve bir şekilde etkili, yetkili konumda olanların ilgisini çekmesi dileğiyle. Türkiye'nin esenliğe çıkışı aklı ve bilim öncelemesiyle olası. Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir sözünü anımsamak için daha neyi bekliyoruz?
Aydan Kaplan
Aydan Kaplan 6 gün əvvəl
Yine nasıl bağlamışsın olayı, Barış Özcan. Şu hikaye anlatıcılığını keşke eğitim fakültelerindeki derslere de sokabilsek, müthiş bir öğretme yöntemi...
Kaplan Famala
Kaplan Famala Gün əvvəl
Barış özcana itirazazshow.info/watch/u4G892SNl48/video.html
ÖZGÜR
ÖZGÜR 2 gün əvvəl
@toz 😐
Zeynep Sarı
Zeynep Sarı 2 gün əvvəl
Cidden benim eğitim fakültesindeki hocalarım öyle bir anlatıyor ki dersi bütün sınıf bayılacak gibi oluyor sıkıntıdan
ÖZGÜR
ÖZGÜR 3 gün əvvəl
@Sezer Özdemir evet ama barış Özcan çok iyi anlatıyor olayı.
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir 4 gün əvvəl
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
Taleh Huseynov
Taleh Huseynov Gün əvvəl
Bariş bey sevilerek izleniyorsunuz. Sizden ricam kosmosa uçuşların neden dunyanin her yerinden uculmaz başlikli bir video hazirlarsaniz severek izlenir. mesela Rusiyanin arazisi Qazakistandan 7-8 defe buyuk ama onlar da Baykanurdan ucuruyor. Gerekirse gucu ve parasi onun gibi onlarla araziler yapmaya yeter. Konu ilginizi cekdiyse beni kirmayacaginizi biliyorum )
Айналаның бәрі Бәке Сәке
Айналаның бәрі Бәке Сәке 2 gün əvvəl
Barış bey, biz de mi orda varız? Sevindim 😃 ama memleket karıştı şu an, İnşAllah yakın zamanda çok büyük değişiklikler olacak! Biz bugüne kadar neler çektik. 😔 Kazakistan’dan selamlar! 🇰🇿
Esin Akdemir
Esin Akdemir 14 saat əvvəl
Barış bey yaklaşık 5 yıldır sizin videolarınızı neredeyse hiç kaçırmadan izliyorum. Sizin sayenizde birçok şey öğrendim. Hem hayata dair hem de bilime dair. Çok teşekkürler.
Serhat Korkut
Serhat Korkut 14 saat əvvəl
Bizim bu duruma gelebilmemiz için öncelikle şu sorunu kökünden halletmemiz gerekiyor: Ramazanda sakız çiğnemek orucu bozar mı? Eğer bu sorunu çözersek dünya önümüzde duramaz. Sayın Barış Özcan sizden bu konuyu netliğe kavuşturacak bir video bekliyorum :)
Komedi Dahisi
Komedi Dahisi 7 gün əvvəl
5.74 milyon abonesinin büyük kısmının gençler olduğunun bilinciyle diğer dizi analizlerinin aksine izlenme kaygısından uzak, sakıncalı sahnelerin hiçbirisine yer vermeden, ve dahası biz yetişkinlerin sürekli yaptığı gibi gençlere ne yapıp yapmaması gerektiği söylemeden onları düşünmeye, kendi kendilerine sorular sormaya teşvik eden sevgili Barış Özcan; içinde bulunduğun çerçevenin çok ötesine taşıyorsun izleycilerini. Teşekkürler...
iMobi
iMobi 5 gün əvvəl
@Memet Kaeaduman TikToku sevmem nefret ederim ve kullanmam orası kullananların sorunu, azcık akılları olsa kendileri yapmazdı zaten. Ayrıca bunca yıl biz değil siz yönettiniz ? Ve islam dinle ne alakası var orayı anlamadım :D? Sizin başkanınız namaz kılarken foto çekinmeyi iyi biliyodu bunda bişey yok ama di mi? Siz evde oturun. "Şükür bugün de doyduk" demekle olmuyo bu işler. Geçen haftalarda 12tlye aldığım DEFTER 25tl oldu sence ben defter mi aliyim yoksa karnımı doyurmak için yemek mi aliyim? Hala saçmaladığını düşünüyorum
Memet Kaeaduman
Memet Kaeaduman 5 gün əvvəl
@iMobi z kuşağı elinden telefonu bırakabilir ve bireylere adım atarsa kurtarır yavrum:)haden ordan hade hatamı kurtariorsun memleketmi tiktokumu bak işine bak hade..bunca sene siz yonettinizde ne oldu mk..İslama dine saldırmaktan başka bir projemi yapabiliyorsunuz..çamur at izi kalsin
Tiltosch
Tiltosch 5 gün əvvəl
@Memet Kaeaduman gerçek boomer
iMobi
iMobi 5 gün əvvəl
@Memet Kaeaduman Bir gün bu ülke kurtulacaksa eminim Z kuşağı sayesinde kurtulur. Sizin insanlarınız ülkeyi yönetemiyor bile :)
iMobi
iMobi 5 gün əvvəl
@Memet Kaeaduman AKP'li dayılar gibi konuşma Allah için. Yaşın kaçtır bilmem ama bize saygısız, görgüsüz, boş beleş işler yapan kişilersiniz deme hakkını kimse sana vermedi. BiZiM zAmAnImIzDa O bU yOkTu demek yerine insanlara pozitif yorumlar yapıp en azından verdiği emeklere saygı duysanız belki de daha başarılı olursunuz. Kıskançlıktan öteye geçemiyorsunuz anca TeLeFoNu GöStEr deyin zaten
Alican ALTINER
Alican ALTINER 4 gün əvvəl
Ayakta alkışlıyorum. Barış abi her zaman ki gibi harika bir konu ve anlatım, ders niteliğinde bir içerik olmuş. Milli eğitim bakanımız olsan keşke 💙💯🙏
sultan simsir
sultan simsir 2 gün əvvəl
Çin'in ve diğer ülkelerin bu teknolojiyi insanlığın iyiliğine kullanacaklarını sanmıyorum. Sanırım yalnız değilim.
TOTIRI LELS
TOTIRI LELS Gün əvvəl
?
Seren Öykü Yazgan
Seren Öykü Yazgan Gün əvvəl
@10:36'da "50MW'lık enerji" ifadesi kullanılmış. İlgili büyüklük enerji miktarını ifade ediyor ise, güç birimi olan Watt'ın yanına zaman çarpanını da ekleyerek (MWh gibi) ifade etmek gerekiyor. Bu keyifli video için teşekkürler.
serkan tatlıdil
serkan tatlıdil 15 saat əvvəl
Muhteşem,, eşimle birlikte sizi hayranlıkla izliyoruz. Bilime ve teknolojiye en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde yayınlarınız bize ilham ve umut veriyor. Emeğinize sağlık👏👏👏👏👏
Havoc
Havoc 7 gün əvvəl
Sabah barış Özcan izlemek kadar güzel birşey yok şu dönemde
Zeynep Arican
Zeynep Arican Gün əvvəl
Ay evet yaaa, aile buluşmasında Barış Özcan'ın son videosunu seyrettin mi diye sohbet etmek de çok güzell
Umut Emir Doğan
Umut Emir Doğan Gün əvvəl
Ayn
Hamza ATEŞ
Hamza ATEŞ Gün əvvəl
Bencede saat 16:00'uyandım saat şuan 5:54
Prof. Dr.
Prof. Dr. 7 gün əvvəl
azshow.info/watch/3OHW9UahQPI/video.html
Begali PAKÖZ
Begali PAKÖZ 7 gün əvvəl
+1
Letheli
Letheli 3 gün əvvəl
Küçükken senin gibi birileri tarafından desteklenseydim kimbilir şimdi nerelerde olurum. O kadar umut aşılıyorsun ki... senin gibi öğretmenlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu daha iyi anlıyorum çünkü kimse bizi yönlendirmedi hep basmakalıp ezber bilgilerle yaratıcılığımızı törpüleyip efendisi ideoloji olan robotlara dönüştürdüler.
TheLostCityTR
TheLostCityTR 4 gün əvvəl
Barış abi seni tanımayı isterdim bütün videolarını izliyorum hayallerimi senin videolarında izleyerek yaşıyabiliyorum küçüklüğümden beri bilim adamı olmayı uzayı evreni teknolojinin gelişimini hayallerimle canlandırırdım ve daha ötesini düşünür hayallerimi teoriler üzerine yaşardım hatta çocukluğumda uzayla ilgili resimler çizerdim şimdi büyüdüm ama hayallerimi gerçekleştirmek bir kenara boğazımı doğurabilmek için çalışmaktan hayallerimden vazgeçmek zorunda kaldım bu hayat bize pes etmeyi öğretmemeli teşvik etmeyi vazgeçmemeyi öğretmeliydi ama maalesef bu ülkede bu şartlarla doğmak elimizdeki herşeyi alıyor hayallerimizi bile öfkeliyim çünkü koskocaman bir dünyada Türkiye gibi bir kıtasında istanbul gibi bir şehrinde daha şehrinden dışarı çıkamazken daha türkiyeyi keşfedememişken dünyayı uzayı evreni nasıl keşfedicem böyle yitip gideceğimi biliyorum bizim ülkede çok zeki insanlar doğup büyüyüp hiçbirşey yapamadan yitip gidiyor bu insanların geleceğini harcayanlara öfkeliyim daha doğrusu öfkeliydim öfkem bile bir zaman sonra duruldu insan aklı özgürleştikçe kendini korumaya alır zihnim bile beni benden korur oldu bu yüzden ne kızgınım nede kırgınım ben yalnız yorgunum doğdum yaşadım ve ölüyorum...
önder Debreli
önder Debreli Gün əvvəl
Sen ne güzel bir insansın Barış Özcan. Biz de oy getirisi olmadığından katılmayız böyle projelere...
Mechanical Turkish Team
Mechanical Turkish Team 3 saat əvvəl
mühendis camimasını genelde anlamıyorlar deneme yaparak çalışıyorum çözüyorum deyince en okumuş insanlar bile plan program yapmadan rastgele maymunlar gibi tuşlara bastığımı düşünüyor ilk kez bir sözelci olan barış abi teoride herkes konuşur önemli olan bunu pratiğe de geçirebilmek dedi ve iş basit gibi görünse de öyle olmadığını adam gibi anlattı teşekkürler .
Arif Şen
Arif Şen 5 gün əvvəl
Hiç siyaset konuşmadan böylesine etkili toplumsal mesajlar verebilmen çok, çok hayret edilesi ve saygı duyulası. Bu mesajları duyup anlamaya çalışacak bir toplumun ve devletin de olması dileğiyle...
snn snn
snn snn 17 saat əvvəl
@BABUN ÇOR bizim toplumumuzdan ve devletimizden bahsediyor.
Akif Karasakal
Akif Karasakal Gün əvvəl
saolsun akp bizi mahrum bırakıyor bunlardan ...çok geride kaldık çooook...
Mehmet selim
Mehmet selim 2 gün əvvəl
Kim demiş sovyetler bilimde gerideydi alın işte füzyon reaktörlerini ilk onlar geliştirdiler
BABUN ÇOR
BABUN ÇOR 4 gün əvvəl
11:12 ye birdaha bak istersen
Mustafa GÜLER
Mustafa GÜLER 3 gün əvvəl
Sonu yine bir filmin son sahnesi gibi olmuş, mesaj müthiş 🙏🏻😇 Emeğinize sağlık Barış Hocam 👏👏👏
Çınar Türker
Çınar Türker Gün əvvəl
İçerik inanılmaz bilgilendirici ve ufuk genişleten cinsten. Füzyon enerjisini kullanmayı başarmak dünyayı yaşanamaz hale gelmeyi önleyecek gibi duruyor. Umarım öyle olur. Uzay yolculukları da çok kolaylaşacaktır muhtemelen. İnanılmaz bir dönem bizleri bekliyor. Barış Bey size de çok teşekkür ederim. Çok güzel bir video olmuş. Takipteyim ❣
Ahmet CALISKAN
Ahmet CALISKAN 3 gün əvvəl
Görseller ne kadar emek verildiğini gösteriyor, güzel yorumları sonuna kadar hakediyorsun Barış abi. Tebrikler...
G K
G K 4 gün əvvəl
Bizde burada nelerle uğraşıyoruz.Zihinlerimiz,yaşamlarımız çöp haline getiriliyor. Coğrafya kaderdir sözü yine tüm gerçekliğiyle yüzümüze çarpıyor. Teşekkürler Barış Özcan.
Deliler Delisi
Deliler Delisi 2 gün əvvəl
@AnUnnamedCell Barış Özcanınkisi Stockholm Sendromu olmalı.
Deliler Delisi
Deliler Delisi 2 gün əvvəl
@AnUnnamedCell haklısın. Çin batıda değil. Gavur hayranlığı desem daha doğru olur.
AnUnnamedCell
AnUnnamedCell 3 gün əvvəl
@Deliler Delisi bilim ile bati hayranliginin ne alakasi var? Ayrica çin güney kore japonya hindistan batıda mı?
Deliler Delisi
Deliler Delisi 3 gün əvvəl
@AnUnnamedCell susamam. Dünyanın adaleti için susamam. Batı hayranlarına karşı susamam!
AnUnnamedCell
AnUnnamedCell 4 gün əvvəl
@Deliler Delisi sus deli sus
Ezgihan ERTUÇ
Ezgihan ERTUÇ 7 gün əvvəl
Yıllar önce fizik dersinde öğretmenim:" Eğer dünyada füzyon reaksiyonu gerçekleştirilebilirse dünyanın enerji sorunu tamamen çözülür." demişti. O zamanlar rafa kaldırdığım bu bilgiyi ve daha nicesini hatırlama şansım oldu bu video sayesinde..
Şahin Fırtına
Şahin Fırtına 22 saat əvvəl
O öğretmeninizi tebrik ediyorum fakat bir buz kalıbı ateşin yanında asla buz kalıbı olarak durmaz. Mâlum buzullar erimeye devam ediyor.
Mustafa Sayılan
Mustafa Sayılan Gün əvvəl
Barış Bey sonda "birleşmek" mesajını veriyor siz daha bir yorumda birleşemiyor, ayrışıyorsunuz :) Komiksiniz, komiğiz vesselam...
Adem ŞAŞMAZ
Adem ŞAŞMAZ 4 gün əvvəl
@Mavi Reçete Sapıtmayalım lütfen.😡😡
Mavi Reçete
Mavi Reçete 4 gün əvvəl
@Adem ŞAŞMAZ yürü ya kulum 👍
Adem ŞAŞMAZ
Adem ŞAŞMAZ 4 gün əvvəl
Yorumu değil de profil resmini beğenenler ? 😅😅
OzdemirZ
OzdemirZ Gün əvvəl
Hayatımda izlediğim en ilgi çekici videolardan biriydi. Gerçekten bu işi en iyi yapanlardan birisin. Anlatımın ve örneklerin çok güzel. Tebrik ederim.
Özgür Çakirgöz
Özgür Çakirgöz 3 gün əvvəl
Bir gün umarım bu güzel haberleri bize verirken başka bi ülkenin değilde kendi ülkemizin yaptığı bişey için haberdar oluruz Teşekkürler Barış Özcan
Alis Lezzetler Diyarı
Alis Lezzetler Diyarı Gün əvvəl
Allah razı olsun abi, inşaallah devletimizde bi şekilde bu projeye dahil olur.
Muhammed Yusufoğlu
Muhammed Yusufoğlu 3 gün əvvəl
Bu proje gerçekleştirilince, füzyon reaktörü nanoteknoloji ile küçültülüp ve üretilen enerjiyi tahrik için kullanmak mümkün olursa, güneş sisteminin dışına çıkmak, aylarca yere inmeden uçmak mümkün olur.
zeynep helvacı
zeynep helvacı 7 gün əvvəl
Uzun zamandır füzyon reaktörlerini yakından takip eden biri olarak videoyu keyifle izledim. Şu anda koç üniversitesinde endüstri mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Türkiyeyi iter mega projesinin bir parçası yapmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Biliyorum ki sadece bu ve bunun gibi projeler insanlığa çağ atlatabilir. Senin de söylediğin gibi ayrışmayı bırakıp daha iyi bir gelecek için dünyaca birleşmeliyiz.
Aydemir Çakmak
Aydemir Çakmak Gün əvvəl
Haklısınız. Birleşim.konusunda
Kerim BİRCAN
Kerim BİRCAN 2 gün əvvəl
@Batu Umar mantıken 70 milyon dereceyi dünyaya vermezler bu projeyi yapanlar bunu da düşünmüşlerdir hiçte anlamam fizikten
Sam Ty
Sam Ty 5 gün əvvəl
@xxxx Bendende Amerika faydalaniyor iste. Sadece bu sene 9 milyon dolar vergi odedim parasal dusunursek. Bu yuzden cok gucluler. Hem zekayi hem parayi cekiyorlar demokrasi ve kapitalizmle birlikte.
Sam Ty
Sam Ty 5 gün əvvəl
@xxxx Ingiltere, Almanya, Hollanda, Belcika? Bunlarda mi toplama halk. Kardesim Ingilterede doktor mesela. Inanilmaz basarili birisi Cambridgete. Ingilizler milliyetcilik yapmadiklari icin faydalaniyorlar onun zekasindan. Kuzenlerimden bir taneside Almanyada. Birde Cin e bakin. Bilmiyorum hic gittiniz mi Cine ama bir yabanci olarak devamli sizi gozetliyorlar bazen aksam polisler geliyor kontrole. Yasadiginiz yeri bildirmeniz gerekiyor polislere devamli uzun sure kaliyorsaniz.
foton
foton 5 gün əvvəl
3. havalimanı , marmaray mega proje dedeğin böyle ölur ne o öyle fızyon mizyon
İzmir Konak Servis Sağlayıcı
İzmir Konak Servis Sağlayıcı 11 saat əvvəl
UZUN ZAMANDIR SİZİ TAKİP EDİYORUM. ANCAK BU KADAR İÇERİSİNDE HARİKA MESAJLAR PAYLAŞAN VİDEONUZA DENK GELMEMİŞTİM. KEŞKE SİZİN GİBİ İNSANLAR ÜLKEMİZİ YÖNLENDİRMEDE ETKİLİ OLABİLSE
Nazlı Yıldız
Nazlı Yıldız 17 saat əvvəl
Muazzam bilgiler, muazzam bir anlatım ve muazzam bi video. Keşke herkes izleyip görebilse ve bilinçlense
Hasan Ozgun
Hasan Ozgun 4 gün əvvəl
Barış bey ! Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz . Teşekkürler bizi aydınlattığın için
HamZa Becerikli -
HamZa Becerikli - Gün əvvəl
Mükemmel anlatım , mükemmel araştırma , mükemmel sunum , mükemmel bir emek ve mükemmel bir Mesaj ..
Mazlum Şahin
Mazlum Şahin 7 gün əvvəl
Ürettiğiniz içeriklerin kalitesi hiç şüphesiz tartışılmaz. Bize bu gibi önemli içerikleri derleyip, pişirip önümüze koyduğunuz için size sonsuz minnettarım Barış abi. Başarılarınızın devamını dilerim.
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir 4 gün əvvəl
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
Niklaus`
Niklaus` 5 gün əvvəl
@Mevlüt Kerme nerden alıntı kardeşim anlat bakim
Mevlüt Kerme
Mevlüt Kerme 5 gün əvvəl
Bu mu kalite ? Bir çok video ve bilgi alıntı
kıl kıloğlu
kıl kıloğlu 5 gün əvvəl
@DON'T CLICK THIS VIDEO ya bi sg bari bu kanalda yapma
DON'T CLICK THIS VIDEO
DON'T CLICK THIS VIDEO 6 gün əvvəl
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla*
yusuf cesurtürk
yusuf cesurtürk Gün əvvəl
atomları ayırdığında ortaya çıkan güçtense birlestirdiginde ortaya cikan güç kat ve kat fazla burada doğa bize bir mesaj vermeye calisiyo🙌👏🙏 Çok iyiydi be
yaşlı baykuş
yaşlı baykuş 12 saat əvvəl
Bu yaşta izlemeği bırakamadım çünkü öğrenmeyi seviyorum herhalde gençler heyecanla takip eder,eğitimciler genelde kolaya kaçmasalar gerçek bilim adamlarımızın sayısı artar.
Onur Dinler
Onur Dinler 3 gün əvvəl
emeğinize sağlık, ders çıkaracak cümleleriniz var. harikasınız.
Hümeyra 2005
Hümeyra 2005 Gün əvvəl
Barış Özcan youtube tr deki sayılı kaliteli içerik üreten kişilerden biri tebrik ediyorum 👏
Ali Ayaeriş
Ali Ayaeriş 7 gün əvvəl
Barış Bey, 1960'lı yıllarda ODTÜ'nin fizik laboratuvarında küçükte olsa bir tokamak jeneratörü olduğunu ve füzyon çalışmaları yapıldığını okumuştum. Belki bir bakmak istersiniz. Saygılar.
Bontei
Bontei 5 gün əvvəl
@DONT seni mi kırcaz izlemeyiz tabii ki
elmas
elmas 5 gün əvvəl
Tokamak evdede yapılabilir ama radyasyondan korunmak için çokca su ve kurşun kullanmak gerekiyor. Marifet yapmak değil, Alınan enerjinin verilenden daha fazla olması ve bunun sürdürülebilir olması.
DONT
DONT 5 gün əvvəl
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla.*
Bin970
Bin970 4 gün əvvəl
Bence Barışa övgü dolu sözler sarf etmekle boşa zaman ve emek harcıyoruz. Bunun yerine videolarını paylaşmalı daha çok Türkün dikkatini bu adama yoğunlaştırmalıyız. Ben kendi adıma günde 3 defa bu adamın adını bir konu içinde zikretmezsem inanın içim rahat etmiyor. Ve herkese bir şekilde bir örnekle bu adamı tavsiye ediyorum. Umarım işe yarıyordur.
AYTEKİN AKDAĞ
AYTEKİN AKDAĞ 2 gün əvvəl
En güzel cümleniz bu: "Bu işin başında GENÇLER VAR" 😭😭😭💐👏👏
Huriye Arman
Huriye Arman Gün əvvəl
Ülkemiz ve geleceğimiz için çok endişeliyim iyi ki sizin gibi insanlar var bir şeyleri değiştirmek için çabalıyorsunuz
Onur Diker
Onur Diker 3 gün əvvəl
Harika final olmuş. Çok başarılı! 👏👏👏 Zihninize sağlık!
cansu akar
cansu akar 7 gün əvvəl
Keşke bizim ülkemizin gençleri de böyle bir çalışmadan faydalanabilse ve bu çalışmanın bir parçası olabilse sizin sayenizde farkındalığımız oluyor ama icraat olmayınca insan üzülüyor
MSP LOVE
MSP LOVE 3 gün əvvəl
@Sadi Crk valla ülke de bizden çok onlar olduğu için bilemiyoruz
MSP LOVE
MSP LOVE 3 gün əvvəl
@Ali Altınsoy bak normal dilde anlatıyorum giyimin teknoloji nin dinle ilgisi olmaz bir geçmiş veya günümüzde Müslüman birisi birşey bulsa icadını yapsa tüm dünya bunu kullanır yok bu Müslüman şu gavur işi denmez kullanılır çünkü bilim insanları bizim için uğraşıyor ayrıca Osmanlı haklı sakın giyimden değilde o kadar masum canın ahı yüzünden yıkılmasın işte senin zihniyet zamanında kıyamet kopar diye uçak bile yapmamış neyse kardeşim bir çok Müslüman bilim insanı da var geçmişte çok şey yapmışlar ikinci olarak İslama geri dönmek demiş sin zaten isteyen herkes zaten Müslüman ayrıca kimsenin dini de seni ilgilendirmez ayrıca şunu da bil tüm dinler ilk başta Allaha iman etmek için indi yahudi olsun Hristiyan olsun hepsinin peygamberi Allaha iman etmelerini buyur Du sadece bazı şeyleri farklı inanç ları farklı onu geç bir insan atasit de olabilir herkesin inancına dinine saygı duymak zorunda sın
MSP LOVE
MSP LOVE 3 gün əvvəl
@Ali Altınsoy ne alaka İslam din teknoloji eğer bunlar ile giricek sen bak araştır bakalım İslam da insalar neler icat etmiş teknoloji Günümüz de önemli yeri var ayrıca Allah sana o aklı boş takıl diye vermedi icat et birşey bul dşye verdi
MSP LOVE
MSP LOVE 3 gün əvvəl
@Ali Altınsoy bak evet Osmanlı güçlü ülke idi saydıkların doğru ama zamanla gelişen ülkeler teknoloji bazı padişah lar yaptırmaya kalktı ama gavur padişah dendi kabul edilmedi şuanki ler gibi bizim ülkede ki bazı insanlar kabul etmiyor yeniliği
this account is not used
this account is not used 7 gün əvvəl
@Ali Altınsoy Yav bi git işine. Günümüzde bizzat devletin okullara verdiği ders kitabında bile matbaa gibi basit bir şeyin bile sırf dincilik yüzünden geç geldiği yazıyor. Sen gelmiş burada bunları yazıyorsun. Bi bitmediniz! Yeter be!
Cytologia
Cytologia 4 gün əvvəl
Her şey hoş güzel de... Bu bilimsel arayışlarla, buluşlarla insanlık olarak kendi doğal yaşam kaynaklarımızı, döngüyü ve haliyle de yaşamımızın sonunu getireceğiz gibi bir his doğuyor içimde hatta bunun ötesinde böyle bir öngörü canlanıyor zihnimde.. Mesela kafamdaki ilk soru, bilimsel açıdan bu alanla ilgili pek bir bilgim olmadığından soruyorum; ''Bu reaktörde 150 milyon derecedeki bir test esnasında olası bir reaktör patlamasında ne kadarlık bir alanı yaşanmaz hale getirecek ya da böyle bir patlamada radyasyon yayılacak mı etkilenen alanların da ötesine?''. Bu sorunun dışında başarılı olmaları halinde bu teknolojiyi insanoğlu kötüye kullanırsa başımıza ne gelecek? Evet enerji konusunda fazlasıyla dünya açısından faydası olacağı gibi bu tür beklenmedik sonuçlarda başımıza gelebilecekleri düşünmek vs vs gibi bir ton soru işareti üretebiliriz mesela.
Kaan Kızılaslan
Kaan Kızılaslan 2 gün əvvəl
Barış abi videoların için çok teşekkür ederim. Anlatımın harika hayatında başarılar dilerim.
Hünermend Xoşewist
Hünermend Xoşewist 3 gün əvvəl
Dünya daki insanlar sömürü düzeni ile yaşadığı ken böyle işlere para harcamaları ölümsüz hayata yönelik işler değil. Önce elde edilen gelirler ile dünyada huzurlu yaşam ortamı oluşturulması gerekir. Sonra teknik üretim ile yaşam standardı eşit olarak yuruomeli . Böylece Allahın rızasına erişmiş oluruz.
Nazlı Yıldız
Nazlı Yıldız 17 saat əvvəl
Muazzam bilgiler, muazzam bir anlatım ve muazzam bi video. Keşke herkes izleyip görebilse ve bilinçlense
BLNT YLMZ
BLNT YLMZ 3 gün əvvəl
barış özcan keşke şu an yine canlı yayın yapıp milli değerlerimizi de paylaşsaydınız. ABD nin uzay araçlarını 3 saat canlı yayın ile verirken bizim yerli uydumuz atılırken de aynı hassasiyeti gösterseniz hoş olurdu.
Fast Ninja
Fast Ninja 3 gün əvvəl
Her zamanki gibi bilgi içeren farkındalık yaratan video teşekkür ederiz
etem
etem 4 gün əvvəl
Öncelikle aydınlatıcı bilgin için teşekkürler.Umarım sende bir gün ülkemiz için önemli buluşa imza atacaksın.
ruhi şahankaya
ruhi şahankaya 4 gün əvvəl
barış abi araştırmalarını hangi platformlarda yapıyorsun doğru ve öenmli bilgilere gelişmelere nasıl ulaşıyorsun ?
Bulent Ustabasi
Bulent Ustabasi 6 gün əvvəl
Birleştirmenin, ayrıştırmaktan ne denli üstün olduğunu çok güzel bir örnekle anlatmış. Bütün olumsuzluklara rağmen iyi ki seninle aynı zamanda yaşıyorum dedirten insanlardan biri. Barış Ōzcan
mert ışık
mert ışık 3 gün əvvəl
@DON'T weak will
Sezer Özdemir
Sezer Özdemir 4 gün əvvəl
Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı
DON'T
DON'T 4 gün əvvəl
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla.*
Bilge Taluer Aklan
Bilge Taluer Aklan 4 gün əvvəl
Bu ne harika bir anlatımdır Barış Özcan 👏🏻
Kaan
Kaan 4 gün əvvəl
Barış bey merhabalar, bütün videolarınızı severek ve büyük bir heyecanla izliyorum sizden bir ricam olacak, son zamanlarda gündemde olan NASA' nın işe alacağı 24 ilahiyatcı ile ilgili bir video yapabilir misiniz ? AZshow de şimdiden bu konuyla alakalı bir sürü video oldu, bu işe alımın nedeni, olabilicek sonuçları vs. ama ben sizin yapıcağınız bir videonun tüm bu mevcut vidolardan daha açıklayıcı ve daha anlaşılır olacağını biliyorum bu yüzden bu ricamı geri çevirmezseniz gerçekten çok mutlu olurum .
Yasin Tota
Yasin Tota 2 gün əvvəl
Dünya Denge ve ölçülerini aşma konosunda haddi aştığımız konusu dev bir tokmak,tokat yemeye yanaşıldığını dikkate almak insanlık için dünya için mühimdir.
ozan yılmaz
ozan yılmaz 3 gün əvvəl
Temiz enerji de olsa böyle büyük bir kaynağa sahip olmak enerji tüketimini artıracaktır. Dolayısıyla daha fazla doğa tahribatına ve küresel ısınmaya neden olacaktır.
oğuzhan BOZOKLAR
oğuzhan BOZOKLAR 4 gün əvvəl
🇹🇷Bu videoda ortaya çıkan en büyük güç çalışmak üretmek çalışmak....🇹🇷 Teşekkürler Barış Hocam
Osman Ulukan
Osman Ulukan 4 gün əvvəl
Çok basarılı bır anlatım. Tebrik ederim. Gencler için degişik fizik konularını bu şekilde anlatırsanız herhalde cok faydası olur. Başarılar dılerım.
ixantz
ixantz 9 saat əvvəl
"Atomlar birleştiğinde ortaya çıkan güç, ayrıştığında çıkan güçten kat kat daha fazla. Sanırım doğa bize sessiz bir mesaj vermeye çalışıyor :)"
Hacı KÖKSAL
Hacı KÖKSAL Gün əvvəl
Selamün aleyküm Barış kardeşim, güzel güzel enerji, füzyon ve güneş ile ilgili tanımlamalar yaptın. Nasıl olduğunu nasıl olacağını anlattın ama neden olacağını sonucunda neler olabileceğini anlatmadın yani malayani konuştun durdun. Senin bahsettiğin değerlerde bir enerji ortaya çıkarsa ve bu enerjiye hakim olamadığın da neler olacağını da anlatmanı isterdim. Öyle bir enerji ortaya çıktığı zaman güneş sistemindeki bütün yıldızlar gezegenler güneş dahil yok olacak. Neyse bilimden sen yeterince konuştun haddimiz olmadan ilimden ilmimiz yettiği kadar kısa ve öz bir konu hakkında bilgi vermek isterim. Senin doğa dediğin şuursuz varlık Allah'ın emri olmadan hareket etmeye ne kudreti nede ilimi var. Selametle Allah'ın selameti üzerinize olsun.
Danteh
Danteh 7 gün əvvəl
"Yeni heyecanlar için can atarız ama çok geçmeden onlara olan ilgimizi kaybederiz. Dünün mucizeleri bugünün sıradan olayları haline gelir." (Nikola Tesla)
Selin Yılmaz
Selin Yılmaz 7 gün əvvəl
önerim azshow.info/watch/77dpYm1fxyA/video.html
Furkan Buzut
Furkan Buzut 7 gün əvvəl
azshow.info/watch/oaWXbZSP8-0/video.html ....
Edit-Show
Edit-Show 7 gün əvvəl
azshow.info/watch/oaWXbZSP8-0/video.html .....
filiz gür
filiz gür Gün əvvəl
Ben meteoroloji mühendisiyim. Böyle bir proje tutmaz, boşa yatırım. Kimse bir güneş yapamaz, yaptığı da ancak dünyayı sıkıntıya sokar. Bu kadar parayı açları doyurmaya harcasalardı, dünya başka bir dünya olurdu.
Korkut SA
Korkut SA 4 gün əvvəl
"Atomları birleştirmekten doğan güç, ayrıştırmaktan daha fazla." Bravo
Fırat Uğur
Fırat Uğur 3 gün əvvəl
Nargileyi hazırlayıp ekranın başına geçiyorum öyle izliyorum . Cidden çok başarılısınız . Sizleri örnek alan bir AZshowr olmak ümidiyle 👍🏻
Zeki Demir
Zeki Demir 3 gün əvvəl
Barış Abi yani seni izleye izleye bir hâl olmuştum, bunun üzerine testlerde artık senin ile ilgili sorular görmeye başladım. Gözlerim gözlerim AĞRIYOR KANIT isteyenler : Arı yay. Paragrafın ritmi 136. Test 21.soru. 2022 'ye özel
Eslem Ekici
Eslem Ekici 7 gün əvvəl
İzlerken düşündüren , düşünürken cevaplamaya çalıştığımız tam anlamıyla muhakeme gücünü geliştiren bir numaralı kanal. Kendime küçükte olsa bir şeyler kattığıma inandığım Pazar kahvaltısının en verimli halisin Barış Özcan hep var ol.
Komedi Dahisi
Komedi Dahisi 6 gün əvvəl
Profilimde 1196 yazıyor bi el atta 1200 olsun be kanka :(
Nereye Geldik
Nereye Geldik 7 gün əvvəl
*Barış Özcan VİDEO ATINCA AKAN SULAR DURUR VİDEO İZLENİR LIKE ATILIR.* 💙💙💙
Steve JOBS
Steve JOBS 7 gün əvvəl
@Dilay Kalay o soru işaretini de..... Diye yazmamış adam allahtan
JUDGE PM
JUDGE PM 7 gün əvvəl
Merhaba Ben 10.Sınıf Öğrencisiyim. AZshow'den Para Kazanmak İstiyorum. Dershaneye Gidiyorum Aileme Fazla Yük Olmak İstemiyorum. Bu Kadar İnsandan 5 Kişi Gelse Bile Bana Moral Olur. Amacım Prim Değil Lütfen Yanlış Anlamayın. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.
Self discipline machine
Self discipline machine 7 gün əvvəl
@HOWSIK L she answers
Sevinç
Sevinç 3 gün əvvəl
bu anlatım bu yorumlama AZshow'un çok çok üstünde bir çalışma.. sizi tebrik ederim 👏🏻👏🏻
Süleyman Er.tom.
Süleyman Er.tom. 4 gün əvvəl
Barış bey bu araştırmanın içinde türkiyenin olmaması ne kadar acı. Oysa ülkemizi durmadan çağ atlattıyorlar. Sadece bu proje olarak bakmayalım bizim üyesi olmadığımız bir çok proje var. Saygıyla kalın
Tuğçe Maruzuen
Tuğçe Maruzuen 3 gün əvvəl
Harika bir araştırma, mükemmel bir sunum. Teşekkürler.
TİM TÜRKİYE İSTANBUL MOTORCULARI
TİM TÜRKİYE İSTANBUL MOTORCULARI 3 gün əvvəl
BARIŞ BEY Yine hayretler içinde bıraktınız emeğinize yüreğinize sağlık Teşekkürler🙏
Emirhan KILIÇ
Emirhan KILIÇ 7 gün əvvəl
Bence videonun asıl önemli noktası sonundaydı. Evet, çoğu konuda ülkecek hep geriden geliyoruz. Yapılan yeniliklerin, bulunan teknolojilerin ülkemize gelmesi yılları buluyor. Çok geç reaksiyon veriyoruz. Ama en azından şu tür ciddi mevzularda, keşke hızlı davranabilsek…bizde ipin ucu kaçmadan bir yerinden yakalayabilsek… Gelecek odaklı planlar yapmıyoruz maalesef. 10 yıl sonra neye ihtiyacımız olur, 20 yıl sonra şehirler nasıl olmalı, 30 yıl sonra hangi enerji kaynaklarına ihtiyacımız olucak… Yunanistan, Kıbrıs bile bu projeye katılmışken, gerçekten bizim neyimiz eksik ki katılmamak için?
TürkKullanıcı
TürkKullanıcı 5 gün əvvəl
@Semiha Klasik mankafa CHP zihniyeti.
Semiha
Semiha 5 gün əvvəl
@TürkKullanıcı Bu söylediğin şeyin saçma olduğunu anlamayacak seviyedeysen eğer gerçekten sizlere hiç bir hekim bile yardım edemez.
Şerif Tokuş
Şerif Tokuş 5 gün əvvəl
Daha bir kaç gün önce robotik kursumun ikici dönem açılmayacağı söylendi. Osmanlıca kursu açılacakmış. Ben ümidimi kestim.
𐱅𐰭𐰼𐰃𐰤𐰃𐰤:𐰴𐰃𐰺𐰉𐰲𐰃
𐱅𐰭𐰼𐰃𐰤𐰃𐰤:𐰴𐰃𐰺𐰉𐰲𐰃 5 gün əvvəl
128 diyor hala 3 gram
TürkKullanıcı
TürkKullanıcı 5 gün əvvəl
@Breakdown Bence heykel dikmek daha önemli
SELİM BEKAR
SELİM BEKAR 2 gün əvvəl
Teşekkürler. Bilgilendirmeleriniz çok değerli.
ademiray05
ademiray05 Gün əvvəl
Başka bir gezegenin güneşini dünyada yaratmayı ve dolayısı işe dünyayı gözden çıkardıklarını düşünmeden edemiyor insan !!
ᎠİŞᏞᎬĸ ĸᎪᏒтᎪᏞ-Ꮍт
ᎠİŞᏞᎬĸ ĸᎪᏒтᎪᏞ-Ꮍт 2 gün əvvəl
İnsanlık Güneş'in sıcaklığını geçdiğinde kendisini süperman zannediyo. Evrende tek Güneş yok. Dahada sıcak olan Yıldızlarda var. İnsanlığın gücü biyere kadardır.
HAKAN KIRMAN
HAKAN KIRMAN 3 gün əvvəl
Hocam siz youtube ye kaliteyi getiren bir kaç kişiden birisisiniz.....
hasret aydın
hasret aydın 3 gün əvvəl
Birlikten kuvvet doğar. Umarım ülkemiz de böyle projelere destek olur.
Muharrem Kaya
Muharrem Kaya 15 saat əvvəl
Allah razı olsun Barış bey sizi çok seviyoruz başarılar diliyorum Çok sağolasın her zamanki gibi farkındalık yapmışsınız teşekkür başarılar
SafakReyiz
SafakReyiz 4 gün əvvəl
makineyi uzayda en soğuk gezegenin yanında içinde değil çalıştırsınlar ısındıkça soğuk gezegene yakınlaştırılsın ama gezegende patlayıcı yanıcı maddeler olmamasına dikkat edilmeli (etrafına korumalar yapılsın)
Mustafa Mert
Mustafa Mert 3 gün əvvəl
cahil kimseye boyun eğmez ama bu adam cahili eğitir, bu mükemmel videoların için teşekkür ediyorum muhteşem bir anlatım tarzın var.
Bay sokrates
Bay sokrates 7 gün əvvəl
Ülkenin bilgi birikimini arttıran adam gibi adam.
Sel
Sel 6 gün əvvəl
@Ahmet Yilmaz iktisatcılar gibi düsünme kafayı yersin
Ahmet Yilmaz
Ahmet Yilmaz 6 gün əvvəl
@Sel Senin nerene dokundum, senin gibi trollerden degilim olmam sana dokundu degilmi
Sel
Sel 6 gün əvvəl
@Ahmet Yilmaz cok düsüncelisin be iyilik meleği :d
Ahmet Yilmaz
Ahmet Yilmaz 6 gün əvvəl
@Sel YA NE alakasi var ben sana NE desem, ben ülkemi disardan izlerken orda yasiyanlara üzülüyorum, siyaset yapmak isteseydim ülkede olurdum. Umarim anlamisindir.
JUDGE PM
JUDGE PM 7 gün əvvəl
Merhaba Ben 10.Sınıf Öğrencisiyim. AZshow'den Para Kazanmak İstiyorum. Dershaneye Gidiyorum Aileme Fazla Yük Olmak İstemiyorum. Bu Kadar İnsandan 5 Kişi Gelse Bile Bana Moral Olur. Amacım Prim Değil Lütfen Yanlış Anlamayın. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.
Ahmet Karabudak
Ahmet Karabudak 4 gün əvvəl
13:11 videoda gösterdiğin ampülü söndürebilirsek belki bizde beyin göçünü engelleyip bilime katkı sağlayabiliriz...
Şeydanur ŞAHBAZ
Şeydanur ŞAHBAZ Gün əvvəl
Eğitim de riskli yatırımdır, enerji de. Taze taze sıcak sıcak alamazsın ama ömürlük yatırımdır. Geç kalmadan değerini bilmemiz lazım böyle güzel şeylerin ve böyle şeylere yatırım yapmamız lazım
Ömer Şişgin
Ömer Şişgin Gün əvvəl
Özellikle güneşi açıklarken bunun kendi kendine olabileceğini düşünmek ne kadar da akla uzak bir durum. Bu kainatı ve nizamı yaaratan herşeyin sahibi malikül mülk olan Allah'tır bu detayı da unutmayalım...
Jet Fadıl
Jet Fadıl Gün əvvəl
Dünyanın ne kadar gerisinde kalmışız . Sonuna kadar izlemek çok zoruma gitti ..
Kadir Ayaydın
Kadir Ayaydın 7 gün əvvəl
Ülke olarak siyasi, futbol takımı, dini, ırki vb bir çok şeyde ayrılmış durumdayız. Videonun sonunda ki mesaj çok güzel dünyada ki diğer insanlarla şimdilik olmasa bile ülke olarak kendi içimizde birlik olabilsek keşke. Teşekkürler barış abi..
Ömer Can Bilgin
Ömer Can Bilgin 5 gün əvvəl
@Adnan Sayder ya bi git allah aşkına hala hükümeti savunuyor akşam eve gelirken çocuğunun gözüne bakıp bi çikolata alamıyorsundur utanmıyorsun dimi sen alabiliyorsan bile at gözlüğünü çıkarda etrafa bak bi sırf sağcı bi devlet olduğu için destekliyorsunuz sence bu yaptığınız çok savunuduğunuz allah katında doğru bi kararmı olucak onun sizin kadar aptal oldugunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz knk anlıyor neyi niçin yaptığınızı içinizden neler geçtiğini çıkarlarınızı savundugunuzu milletin çektiği açlığa göz yumduğunuzu intihar eden insanların ahı var sizde ve emin ol bu ah kolay kolay ödenmez
Supernatural
Supernatural 6 gün əvvəl
@Adnan Sayder Haklısın ama umarım akp nin yediği haltları da görüyorsundur.
this account is not used
this account is not used 7 gün əvvəl
@Adnan Sayder İktidar ayrı bir dert, muhalefet ayrı bir dert.
Adnan Sayder
Adnan Sayder 7 gün əvvəl
@Ahmet Yilmaz ÜLkede adi namussuz bir muhalefet var 2 SENE ÖNCE KURULAN UZAY AJANSINI BİLE İPTAL ETTİRMEK İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE GİDEN CHP 80 SEENDİR HERTÜRLÜ PROJEYE KAŞI ÇIKTIGI YETMEMİŞ GİBİ BUGÜNDE UZAY SANAYİ SAVUNMA SANAYİ PROJELERİNE KARŞI ÇIKIYOR
Akif Emre Kayhan
Akif Emre Kayhan 7 gün əvvəl
@JUDGE PM yazma şunu heryere
Mehmet Karakaya
Mehmet Karakaya 4 gün əvvəl
Bu işin hakkını veriyorsun abi 🎉
Kaan Transport Transport
Kaan Transport Transport 4 gün əvvəl
Rusyada ki Tokamak 80li yıllarda 90 milyon derece celcius u geçmişti, bu arada bitiş cümlesi çok manidar olmuş, teşekkürler Barış bey.
Who was Stephen Hawking?
15:31
Barış Özcan
Baxış 5M
Yuxu Kimi 64.Bölüm
1:21:24
ATV Cinema
Baxış 294K
Oğurlanmış Yeni İl - 31.12.2021
1:21:59
Xəzər Media
Baxış 597K
Kazayla "DAHİ" olan adam!
14:49
Barış Özcan
Baxış 433K
CANLI YAYIN - Elon Musk'ın Neuralink Demosu
2:11:06
What's in the deepest point in the world?
11:41
An ability that we all need
12:20
Barış Özcan
Baxış 1,9M
Scientists have time back?
10:38
Barış Özcan
Baxış 2,2M
Did the moon landing ACTUALLY happened?
18:24
Barış Özcan
Baxış 4,9M
Yuxu Kimi 64.Bölüm
1:21:24
ATV Cinema
Baxış 294K