İLK TÜRK KİM? İlk Türkler || Ting-lingler, Kanglılar, Tölesler

  Baxış 553,228

DFT Tarih

DFT Tarih

8 ay əvvəl

İLK TÜRK KİM? İlk Türkler || Ting-lingler, Kanglılar, Tölesler
⭐ Kronik Kitap: kronikkitap.com/
📚 Books"İlk Türkler" Kitabı: kronikkitap.com/kitap/ilk-tur...
🟢DFT Tarih Podcast: spoti.fi/2VcWBnK
🔔ABONE OL!: goe.gl/F3uaq
🔔ÜCRETLİ ÜYELİK: goe.gl/OG5Lm
📬 İLETİŞİM VE REKLAM: tarih.dft@yandex.com
🟣DİSCORD BAĞLANTISI: discord.gg/n9wUZm3
🔵TWİTTER: @DftTarih
🔴İNSTAGRAM: @dfttarih
🟢FACEBOOK: DFT Tarih
💥Osmanlı Nasıl Kuruldu?: bit.ly/3iJZtPt
💥Türkler Nasıl Müslüman Oldu?: bit.ly/2PYMNb3
💥2.DÜNYA SAVAŞI BELGESELLERİ: bit.ly/3h4QDLY
💥Kunuri Muharebeleri 1950: bit.ly/2PXhwoZ
💥SELÇUKLU KURULUŞ SERİSİ: bit.ly/2Q9SdjT
💥Tarihin İlk İmparatorluğu AKADLAR: azshow.info/watch/3BaLBEM4LdI/video.html ​
💥En Çılgın Türk BABÜR ŞAH: azshow.info/watch/FWQpdVMW2oY/video.html ​
💥ÜÇ KRALIN SAVAŞI 1578 || Osmanlı-Portekiz-Fas azshow.info/watch/9kIhiyT8MJ4/video.html ​
💥Yunan Tarihi: azshow.info/watch/8_C4glHqQsQ/video.html
💥Napolyon Bonapart Serisi: bit.ly/3f2kENp
Türk tarih anlatımı genelde Hunlar, Göktürkler, Karahanlılar, Selçuklular, Osmanlılar gibi hanedanlar ya da kişiler ve siyasi olaylar üzerinden anlatılmaktadır. Fakat Türk tarihini tam anlamıyla kavrayıp değerlendirebilmek için Türk boylarının yapılarını ve tarih içerisindeki serüvenlerini de incelemek şarttır…
Orta Asya’nın nomadları olan Türkler; tek bir atadan türemiş ve bu atanın soyundan gelenlerin giderek çoğalmasıyla gruplara bölünmüş bir “topluluklar bütünü” değildir. Türk milletini oluşturan temel dürtü; bozkır yaşam tarzından doğan zorlukları aşabilmenin tek yolu olan “birlikte yaşama ihtiyacıdır”. Bozkırda yaşayan ve soy-kültür-dil ortak paydasında birleşme imkânı bulunan gruplar, “birlikte yaşama ihtiyacının” ortaya çıkardığı “sosyo-siyasi kümeler” olan “boylar” şeklinde organize olurlardı. Gerektiğinde ya da güçlendiklerinde de çok daha büyük bir siyasi insan kitlesine dönüşüp bildiğimiz anlamda Bozkırın Türk Devletlerini ortaya çıkarırlardı. Bu yapıyı, kafamızda daha belirginleşmesi için şema üzerinden basitleştirerek şu şekilde aktarabiliriz:
Asya bozkırlarında aynı gen havuzuna dahil, coğrafyadan kaynaklanan ufak farklılıkları kenara koyarsak aynı kültüre sahip ve Türkçe konuşan 100 atlı göçebe aile grubun olduğunu varsayalım. Bu grupların temel motivasyonu öyle ya da böyle bir şekilde hayatta kalabilmek! Bozkırdaysanız hayatta kalabilmek o kadar da kolay olmayacaktır elbette! Çetin iklim şartlarında tutunabilmek, otlaklardan, madenlerden ve sudan daha fazla yararlanabilmek, sürülerinizi genişletebilmek, diğer grupların saldırılarına karşı korunabilmek ya da diğer grupların ellerindeki kaynakları alabilmek için bu ailelerin belli bir ittifak dahilinde bir araya gelmeleri yani beraber yaşamaları şart! Bu sebeple 100 grubun farklı ebatlarda daha büyük 10 küme oluşturduğunu düşünebiliriz. İşte bu “birlikte yaşama zaruretinden” doğan ve alfabetik olarak a, b, c harfleriyle sıraladığımız sosyo-siyasi gruplar, Türk milletini oluşturan Türk boyları… Dünyadaki muadillerine göre daha sağlam ama bir o kadar karmaşık olan bu kümelerin kendi içlerinde çok detaylı bir sosyal yapıları mevcuttu. Boy içerisinde tabana-merkeze gidildikçe akrabalık ve soy ilişkileri çok ön plana çıkarken halkanın giderek genişlediği yerlerde akrabalık bağları yerini, duruma göre esneyebilen siyasi bağlara bırakırdı.

Şərh: 1 869
Mustafa Gül
Mustafa Gül
Diksiyonunuz, Sesiniz çok güzel Tarih videolarını sizden dinlemek harika. Acaba rica etsem Puvatya savaşı hakkında bir video yapar mısınız ?
Sefa Tunçer
Sefa Tunçer
Tarih öğrencisiyim verilen ayrıntılar çok işime yarıyor meslektaşlarıma ve ilgililerine çokça tavsiye ediyorum harikasın DFT
Muhammet Kasım Duran
Muhammet Kasım Duran
Ahmet Taşağıl adamdır en iyi tarihçilerin başımda gelir benim için adam Türk tarihi için eski çinceyi öğrenmiş azme bak sen, dft tarih seviliyorsun.
yusuf özdemir
yusuf özdemir
Daha çok eski Türkler ve M.Ö dönemlerin vidyoları gelsin bu arada izlemeden beğendim çünkü dft tarih herzaman kalitelidir
İsmail Hakkı YILDIZ
İsmail Hakkı YILDIZ
Türk Moğol ilişkisini anlatan aradaki farkları köklerini anlatacağınız bir video olsa çok aydınlatıcı olabilir
Oğuz Kaan Aydemir
Oğuz Kaan Aydemir
Video çok kaliteli olmuş tarihe meraklı bir lise öğrencisi olarak videonuzu büyük bir zevkle izledim. Animasyon ve anlatım tarzınız çok güzel başarılarınızın devamını dilerim.
Ontologist
Ontologist
7:40
Umutsuz Alfa
Umutsuz Alfa
Allah sizden razı olsun. İyiki varsınız. İnternet ortamında ilmi ve akademik içerikler mücevher gibidir.
PAPAZA TAKLA ATTIRAN İMAM
PAPAZA TAKLA ATTIRAN İMAM
Türk halklarının etnogenezi. Diller, halklar, göçler, gelenekler. Andrey Tikhomirov, 2020 "Türk halkları Altay Dağları'nda geniş bir alanda oluşmuştur. Türk halklarının gelişim sürecinde kökenlerinin birliğinin bir sonucu olarak benzerliklerle karakterize edilen taşıyıcıları, lehçeleri ve dilleri oluşmuştur. ve ortak temel dilin lehçelere ve daha sonra ayrı dillere ve dil gruplarına çökmesiyle açıklanan farklılıklarla."
Recep Göktepe
Recep Göktepe
Çok detaylı ve basit şekilde harika bir anlatım olmuş. Hali hazırda bugün 29 ekim iken bu güne de güzel bir video efsane olurdu. Teşekkürler 🙏
Kütahyalı 43
Kütahyalı 43
Merhabalar. Öncelikle videolarınız çok güzel ve başarılı. Tebrik ediyorum. Aklıma takılan bir şeyi sormak istiyorum. Burda oğuzların 766 yılında yaşadığını söylemişsiniz ama internette diğer kaynaklarda oğuz kağanın M.Ö. 234-174 yılları arasında yaşadığı ve oğuz kağanın da asya hun imparatoru mete han olduğu söyleniyor. Acaba daha detaylı bilgi verebilir misiniz?
TrPinky42
TrPinky42
DFT tarih, çok rica ediyorum daha çok milattan önce ve eski Türkler hakkında videolar paylaşın. Güzel ve kaliteli bir kaynaksınız, eski Türkler konusunda daha fazla istifade etmek istiyoruz.
Bozqurd
Bozqurd
Allah Türke yar olsun .Var olsun Azerbaycan Türkiye oguzlar ve bütün Türkmen milleti!
Adem Guner Surucu
Adem Guner Surucu
Ne kadar kaliteli videolar yayınlıyorsun. Çok teşekkürler. Başarılar
MKD
MKD
Çok güzel, alışılagelmişin dışında faydalı ve bilgilendirici bir içerik.
Mücahit Nuri Sağlam
Mücahit Nuri Sağlam
Romanya tarihi kökeni hakkında bi video hazırlamanız heyecan verici olurdu sonuçta bu işi dft tarihten iyi kimse yapamaz :)
Hasan Zeyd
Hasan Zeyd
Muhtesem bir video, Türk tarihi dedigimiz zaman deginilmesi gereken en muhim meselelerden biri diye dusunuyorum.
Subutai
Subutai
Aman Tanrım. Ahmet Taşağıl'ın yeni bir kitabı çıkıyor, Türkiye'nin en iyi tarihi içerik kanalı en hayran olduğum ırkın tarihini anlatıyor. Bu bir düş olmalı.
Ogün Nahid Karaca
Ogün Nahid Karaca
Kral sen bizim okula gel, bize ders anlat, yemin ederim hiç sıkılmam. :)
Ersoy96
Ersoy96
Sizin gibi değerli kanalların milyonlarca abonesi olmalı👏