KIBRIS'IN FETHİ || Osmanlı-Venedik Savaşı (1570-1573) || DFT Tarih

  Baxış 314,313

DFT Tarih

DFT Tarih

Il əvvəl

KIBRIS NASIL TÜRK OLDU? Osmanlı-Venedik Savaşı (1570-1573) ​|| DFT Tarih
💥YENİÇERİ: Bir Kuşatma Hikâyesi kronikkitap.com/kitap/yeniceri/
💥SİPAHİ: kronikkitap.com/kitap/sipahi-...
🔔ABONE OL!: goe.gl/F3uaq
🔔DESTEK İÇİN TIKLA: goe.gl/OG5Lm
📬 İLETİŞİM VE REKLAM: tarih.dft@yandex.com
🟣DİSCORD BAĞLANTISI: discord.gg/n9wUZm3
🔵TWİTTER: @DftTarih
🔴İNSTAGRAM: @dfttarih
🟢FACEBOOK: DFT Tarih
💥Osmanlı Nasıl Kuruldu?: bit.ly/3iJZtPt
💥Türkler Nasıl Müslüman Oldu?: bit.ly/2PYMNb3
💥2.DÜNYA SAVAŞI BELGESELLERİ: bit.ly/3h4QDLY
💥Kunuri Muharebeleri 1950: bit.ly/2PXhwoZ
💥SELÇUKLU KURULUŞ SERİSİ: bit.ly/2Q9SdjT
💥Tarihin İlk İmparatorluğu AKADLAR: azshow.info/watch/3BaLBEM4LdI/video.html ​
💥En Çılgın Türk BABÜR ŞAH: azshow.info/watch/FWQpdVMW2oY/video.html ​
💥ÜÇ KRALIN SAVAŞI 1578 || Osmanlı-Portekiz-Fas azshow.info/watch/9kIhiyT8MJ4/video.html ​
💥Yunan Tarihi: azshow.info/watch/8_C4glHqQsQ/video.html 🔔ABONE OL!: goe.gl/F3uaq
Osmanlı İmparatorluğu, 16.yy’ın ikinci yarısından itibaren yavaş yavaş zamanı kaçırmaya başlamıştı. Dünya değişiyor, koşullar başkalaşıyor ve buna ayak uydurmak, her gün daha da zorlaşıyordu. Ekonomik, toplumsal, askeri ve düşünsel zaaflar devletin kimyasını değiştiriyordu. Avrupa’nın kendine has sebeplerden dolayı dünyanın geri kalanına nazaran daha hızlı kabuk değiştirmesi, derinlerde bir şeyleri farklılaştırmaktaydı. Fakat takdir edersiniz ki akan zamanın etkisi, o devirde çok da süratli değildi. Bu yüzden Osmanlılar, iyi devlet adamlarının da idaresinde, bu değişimin etkisini hemen hissetmiyorlardı. Yani hala güçlü, hala pek çok şeye muktedirlerdi….
1.Süleyman’ın 1566’daki ölümüyle idareyi fiili olarak elinde bulunduran Veziriazam Sokullu Mehmet Paşa, pek çok cephede sürdürülen savaşlara son verdi. Onun genel politikası Osmanlı’yı uzun bir süre çok cepheli savaşlardan uzak tutmaktı. Doğuda ve batıda barışı sağlayıp devletin gücünü ve odağını daha verimli kullanmak istiyordu. Tahta geçen 2.Selim genel olarak devlet işlerini tecrübeli vezirine havale etmişti. Lakin bir konu vardı ki o konuda emrini net bir şekilde vermişti. Kendisini ispatlayarak babası ve dedesi kudretinde olduğunu göstermek isteyen padişah, Kıbrıs’ı fethetmek istiyordu…
Osmanlı, Akdeniz’de büyük bir denge unsuru olmaya başladıktan; Levant ve Mısır’ı aldıktan sonra 3 yer çok stratejik bir önem kazandı. Buralar Rodos, Girit ve Kıbrıs’tı. Rodos daha önceleri alınmıştı. Sıra Girit ve Kıbrıs’taydı…. Kıbrıs daha ön plana çıktı çünkü bu büyük adanın Venediklerde oluşu büyük sıkıntı yaratmaktaydı. Türklerin elindeki Doğu Akdeniz havzasının tam ortasında durup ülke bütünlüğünü bozan ada; ticareti sekteye uğratıyor, Akdeniz seferlerinde arkada bırakılan düşman kalesi pozisyonunda kalıyor ve hatta Osmanlı merkezinin güney topraklarıyla denizden iletişimini kesiyordu. Aynı zamanda Batı Hristiyanlığının uç karakolu durumundaki Kıbrıs; Güney Anadolu, Suriye, Filistin ve Mısır’a yapılacak olası saldırılar için bir üs konumundaydı ki Batılılar daha önce orta doğuya yaptıkları askeri harekatlarda burayı atlama tahtası olarak kullanmıştı. Bu yüzdendir ki Osmanlı için buranın alınması bir noktada zorunluydu.
osmanlı savaşları, 1571 kıbrıs, kıbrıs'ın fethi, osmanlı yükselik devri, osanlı belgesel, muhteşem süleyman, osmanlı-venedik savaşı, osmanlı-habsburg savaşları, osmanlı devleti, venedik cumhuriyeti, kıbrıs sorunu, kıbrıs harekatı, kıbrıs çıkarması, 1974, kıbrıs 1974, akdeniz son durum, akdeniz hakimiyeti, Sokullu Mehmet Paşa, Lala Mustafa Paşa, Piyale Paşa, İnebahtı, 1571 İnebahtı, Osmanlılar, Avrupa Tarihi, Kıbrıs Türkü, Osmanlı Donanması, Kıbrıs'ın alınması, kpss tarih, 2021 tarih dersleri, lgs tarih, tarih dersleri, harita anlatım, hızlı anlatım, dft tarih, dfttarih, dft tarih belgesedl, dft tarih osmanlı, trt belgesel, savaşın efendileri, documentary

Şərh: 1 863
DFT Tarih
DFT Tarih Il əvvəl
*İlk kamera önü tecrübesi olduğu için eksik gedik çok, bazı şeyleri tecrübe ederek öğreneceğiz. hatalar affola😅 Benzer işler için videoyu paylaşarak desteğinizi gösterebilirsiniz. Desteklerinizi bekliyoruz*
Murtaza Altay
Murtaza Altay 16 gün əvvəl
Öz abim yaw
Ilham Ehmedov
Ilham Ehmedov 2 ay əvvəl
Supersin Azerbaycandan selam Azerbaycanlada ilgili video hazirlasan cok sevinirim) Cumhuriyyet donemi Guney azede irana karsi isyanlar falan)
AİOLOS
AİOLOS 3 ay əvvəl
Jest ve mimiklerin ve diksiyonun mükemmeellll
AİOLOS
AİOLOS 3 ay əvvəl
Abi diksiyonun muhteşem ya
Yunus Toprakcı
Yunus Toprakcı 9 ay əvvəl
reis montaj gibi hissettim çok şaşırdım MAŞALLAH sesine
Fikret Demir
Fikret Demir Il əvvəl
Diksiyonunuz gayet başarılı . İnsanlar öncesinde sadece sesinizi duyduğu için kafasında kendilerine göre bir öğretmen yaratmış ve şimdi yüzünüzü görünce bir şaşkınlık yaşamış olabilir fakat yüz yüze iletişiminizi arttırarak daha başarılı işler yapacağınızı düşünüyorum . Bu genç yaşta böylesine başarılı ve öğretici içerikler ürettiğiniz için sizi ayrıca tebrik ediyorum.
Oguz Atmaca
Oguz Atmaca 3 ay əvvəl
vallahi bu sesle kizlari kandirmak kolay olur
Ayberk K.
Ayberk K. Il əvvəl
@Ural Emre Sancaktar video basliklari baya ilgi cekici oyuzden abone oldum ama lutfen videolari birakma cunku ne zaman boyle kanallara abone olsam 2-3 ay sonra video atmayi birakiyorlar
muhteşem sarı
muhteşem sarı Il əvvəl
Dostum bu sese bu profil şaka gibi..😄😄😄...bizim kafamizdaki profil olgun bir profil beklerken böyle genç bir arkadaşı karşımızda görünce çok tuhaf geldi😄😄... Sesin sana Allah vergisi...Maşallahı var...Başarılar dostum ...Anlattıklarından çok faydalandik...
Ural Emre Sancaktar
Ural Emre Sancaktar Il əvvəl
Benim de bir tarih kanalım var, 2 yıldır tarih videoları hazırlıyorum, ilgilenenler bakabilir. Rahatsızlık verdiysen özür dilerim.
Fthslmdavut
Fthslmdavut Il əvvəl
Aynn öyle Fikret bey size katılıyorum 👍👍
Kutay
Kutay Il əvvəl
Tek bir kale önünde 50 bin şehit haa.Ordaki atmosferi hayal bile edemiyorum.Nutkum tutuldu resmen. Hepsine Allah gani gani rahmet eylesin.
xxnxkdkn
xxnxkdkn 2 ay əvvəl
@mrfrhts O Rum(Kayzer i Rum) yunan demek değil ama... Rum(Romalı-Roma diyarı) yunanlar Doğu Romanın devamı ise Türkler daha çok devamıdır... Tarihte ada uzun yıl Romanın sonrası ise İtalyan devletleri kolonisi idi (Bir döenm emevi hakimiyeti de söz konusu)
ebru demir
ebru demir 2 ay əvvəl
Amin
mrfrhts
mrfrhts 2 ay əvvəl
@Gokhan Gökhan kardes hasta mısın ugrasmak istemiyorum. he he demek işime geliyo. ne düşünürsen düşün
Gokhan Gökhan
Gokhan Gökhan 3 ay əvvəl
@mrfrhts aynen ortaya koyduğun argüman boş çıkınca böyle kalırsın işte
Buğrahan Berk KARABIYIK
Buğrahan Berk KARABIYIK Il əvvəl
Görüntü ile ses arasında sükut-u hayal hissedip hadsizlik yapanlara aldırış etmeyin lütfen! Kanalın gerçek takipçileri sizinle!
Hindiba
Hindiba Il əvvəl
Çıtırın instası 😂
Ural Emre Sancaktar
Ural Emre Sancaktar Il əvvəl
Benim de bir tarih kanalım var, 2 yıldır tarih videoları hazırlıyorum, ilgilenenler bakabilir. Rahatsızlık verdiysen özür dilerim.
Mehmethan_FallingStar
Mehmethan_FallingStar Il əvvəl
Diğer videolarınızın aksine bu videoyu kameralı sunmuş olmanız gerçekten çok daha güzel olmuş. Yüz mimiklerinizle ,ses tonunuzla ve bakışlarınızla resmen anlattıklarınızı yaşadık. Tebrik ediyorum ve daha çok kameralı video gelmesini beklediğimi belirtiyorum. :)
Anıl Uğurlu
Anıl Uğurlu 3 ay əvvəl
@DFT Tarih videoların devamı gelsin abi senin sayende tarihi sevdim
DFT Tarih
DFT Tarih Il əvvəl
Deniyoruz bakalım ne çıkacak zamanla :)
kralragnar1903
kralragnar1903 Il əvvəl
yine kaliteli bir iş, şaşırtmadınız ve umarım şaşırtmazsınız.
Ural Emre Sancaktar
Ural Emre Sancaktar Il əvvəl
Benim de bir tarih kanalım var, 2 yıldır tarih videoları hazırlıyorum, ilgilenenler bakabilir. Rahatsızlık verdiysen özür dilerim.
elvishes
elvishes Il əvvəl
Uzun zamandır Kıbrıs'ta yaşayan biri olarak şunu söylemeliyim ki, videonuzu büyük bir heyecan ve biraz da hüzünle izledim. Atalarımızın neçe çabalarla aldığı topraklarda yaşayan insanlar, bugün bütün bunlardan habersiz, şımarık ve asalak gibi yaşaması beni derinden üzdü. Umarım bu bilinç bir sonraki nesillere aktarılır. Emeğinize sağlık
Tahsin ÖNGÜR
Tahsin ÖNGÜR Il əvvəl
Tarihi gözümüzde canlandıran Kanal DFT. Emeğinize sağlık.
Zeus Medya
Zeus Medya Il əvvəl
Sayenizde Tarih hakkında uzun süredir bilgi sahibi oluyorum teşekkür ederim. Emeğinize sağlık
Derebeyi
Derebeyi Il əvvəl
DFT Tarih tartışmasız Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi Tarih kanalı!! Sizinle gurur duyuyoruz, devam edin lütfen 🇹🇷
Metehan Çadır
Metehan Çadır Il əvvəl
Harp tarihini izlemeni oneririm
TÜM BİLGİLER
TÜM BİLGİLER Il əvvəl
ALLAHIN izniyle en iyi kanal dft
Batuhan Akbulut
Batuhan Akbulut Il əvvəl
Yusuf kayaalp daha iyi gibi bence
Derebeyi
Derebeyi Il əvvəl
@Ugur Qurbanli Ayn
Ugur Qurbanli
Ugur Qurbanli Il əvvəl
Harp tarihide iyi kanal
Hüseyin Yalçınkaya
Hüseyin Yalçınkaya Il əvvəl
Çok güzel bir çalışma her zaman olduğu gibi objektif bir anlatıyla bizleri aydınlattığınız için teşekkürler DFT tarih 👏👏
Kerem
Kerem Il əvvəl
Türkiye'nin en iyi ve ezber bozan tarih kanalı DFT TARİH 😎🔥
Baran Kavlak
Baran Kavlak Il əvvəl
DFT Tarih'in ilk tanıtıldığı günler hala dün gibi. Başarılarınızın devamını dilerim :)
Mm Kk
Mm Kk Il əvvəl
öncelikle içerikleriniz harika yaptığınız animasyonlarda. ses konusu da kendinizi fazla eleştirmeyin lütfen insanoğlu genelde ilk olana alışkındır hep sizin sesinizi duyarak gördüler şu an sizi görmeleri şaşkınlık yaratmış olabilir ama sorun değil eğer siz ekranlara devam etmeye kararlıysanız 2-3 videodan sonra eleştiriler geçer gider. önemli olan sizin yaptığınız bu kaliteli işi bizlerin farkında olmamamız ve sizi her konuda destekliyoruz. her güzel şeyin taşlandığı gibi az sabır ile daha ileriye gideceksiniz muhakkak.
Mavi Kurt
Mavi Kurt Il əvvəl
Merhaba. Güzel kardeşim sakın morali bozma. Bilgili, yetenekli ve başarılı bir gençsin. Size amansızca saldıranların aksine biz daima analitik düşünebilen ve milli dugularını yitirmemiş insanların arkasındayız. Başarılarının devamını diler, selam ederim.
Köse Yunus Bey
Köse Yunus Bey Il əvvəl
Beynimden vurulmuşa döndüm ,bu muazzam sesin benden çok da büyük olmayan bir ahbabımdan çıkması ve böyle AZshow Tarih videolarına yön vermesi beni gururlandırdı ve oldukça şaşırttı her video yu beğenip ,paylaşmam umarım seni iyi bir konuma getirir. Tek kelime ile harika
Eren Ergüven
Eren Ergüven Il əvvəl
İleride amacım İstanbul Üniversitesi'nde tarih bölümünü okuyup üniversitede öğretim üyesi olmak, bilgilerinize göre çok genç oluşunuz beni çok etkiledi. Lise son sınıfa geçeceğim seneye, tarih hakkında önerilerinizi rica edecektim, teşekkür ederim her videonuz için. Hiçbir zaman bu kanaldan likelarımı esirgemedim, esirgemem de...
Dı Kıbrıslı
Dı Kıbrıslı Il əvvəl
Kıbrıs Tarihi olarak ayrı bir dersimiz var, Bu kadar detaylı anlatılmıyor. Ögretmenlerime kesinlikle ders için seni izlettireceğim :D
Fərrux Nəhmətov
Fərrux Nəhmətov Il əvvəl
Abiiiiii sen çok gençsin ben seni yaşlı biliyordum😂
Berkay Müftüoğlu
Berkay Müftüoğlu 10 ay əvvəl
Ben orta yaşlı birisi sanmıştım
Fərrux Nəhmətov
Fərrux Nəhmətov Il əvvəl
@Ahmet Ferkan Küçükali 😅
Ahmet Ferkan Küçükali
Ahmet Ferkan Küçükali Il əvvəl
Allah gecinden versin abiyi yaşarken öldürdün ya😅😅
Seço Andelos
Seço Andelos Il əvvəl
Ben de toplu biri gibi düşünüyordum
Əsgərov Elgün
Əsgərov Elgün Il əvvəl
Səsi çox qalındı.
GRANDTURCO
GRANDTURCO Il əvvəl
kaliteli ve güzel içerikler. emeğine bin sağlık , biz tarih manyaklarını ziyadesiyle memnun ediyorsun. Cansın.
Berke Erdikici
Berke Erdikici Il əvvəl
Her seferinde ayrı bir mükemmellikte işler çıkarıyorsun :) Haçova meydan muharebesini de yapabilirmisin acaba ✨✨✨
RAUF DENKTAŞ
RAUF DENKTAŞ Il əvvəl
Çok güzel bir anlatımdı. Ağzınıza sağlık
mustafa aslan
mustafa aslan Il əvvəl
arkadaşlar biraz videoyla ilgili de yorum yapın adam o kadar emek vermiş yorumlarda tek konuşulan o ses senden mi çıkıyor abartılıcak bişey görmedim o kadar
Yasemen Yıldız
Yasemen Yıldız 6 ay əvvəl
Ben de aynısını
Tfn afan
Tfn afan Il əvvəl
tam o yorumu yapacaktım senin yorumu açıklamanı gördüm :D
Kerim Kaçar
Kerim Kaçar Il əvvəl
Arkadaki muzikleri paylaşirmisin
mustafa aslan
mustafa aslan Il əvvəl
@Atillahan Sınakçı 22
Atillahan Sınakçı
Atillahan Sınakçı Il əvvəl
@mustafa aslan abi yaşın kaç?
Yiğit Eraydın
Yiğit Eraydın Il əvvəl
Küfür edenler neye ettiler bir fikrim yok ama ben tipe şekle şemale bakmam,verilen emeğe bakarım işinizi gayet düzgün yapıyorsunuz etkili bir sesiniz var senelerdir takip ediyorum bir tarih öğretmeni olarak bana göre bu platformda bulunan en iyi tarih kanalısınız başarılarınızın devamını dilerim.
Tholundra
Tholundra Il əvvəl
Elinize emeğinize ağzınıza sağlık. Çok detaylı ve çok başarılı bir anlatım olmuş. İlk kamera önü tecrübesi de hiç ilk gibi durmuyor. Kamera önü sizde hiç sırıtmadı. Bence bütün videoları böyle yapmalısınız.
DFT Tarih
DFT Tarih Il əvvəl
Yorumları tek tek okuyoruz. Tavsiye, yapıcı teknik eleştiri vesaire hepsini göz önünde bulunduracağımıza emin olabilirsiniz :)
Taha Emre Uslu
Taha Emre Uslu Il əvvəl
Kamera önü denemesi gayet başarılı. Başarılarınızın devamını dilerim. Devam!
Sim Ultane
Sim Ultane Il əvvəl
Tekrar izlediğimde 90ların 32. Gün videoları aklıma geldi. Sanki Can Dündar'ın, Cüneyt Özdemir'in gençliğini izliyorum gibi oldu. Allah bahtını açık etsin emeğine sağlık.
T Tarih
T Tarih Il əvvəl
Hocam bu yenilik güzel olmuş gerçekten. Bizlere de örnek oluyorsunuz. Zamanla çok daha güzel olacaktır, yeni yolunuzda başarılar dilerim :) Videoyla alakalıysa Kıbrıs’ta ve İnebahtı’da verilen şehitlerin çoğu tımarlı sipahilerdir. Aynı şekilde 1578-1590 Osmanlı-Safevi Savaşları’nda da çok fazla tımarlı sipahi şehit olmuştur. Üstüne yine 16.asrın sonlarında çıkan Celali İsyanları da sipahiliğe büyük darbe vurmuştur. Hatta isyanlara katılanların çoğu sipahiydi. Böylelikle Osmanlı ordusunun en büyük bileşeni kaybolmuş oldu. 1600’lerdeki seferleri incelediğimizde ordunun kapıkulu askerleri, beylerbeyilerin kapı halkları ve halktan asker yazılmasıyla oluşturulduğunu görüyoruz. Yani anlatılanın aksine 1600’lü yıllarda tımarlı sipahilik neredeyse kalmamıştı. Kalanlarsa artık muharip kıtalar olarak değil yolların temizlenmesi, taşımacılık ve istihkam faaliyetleri gibi yan işlerde kullanılıyordu. Son olarak Kıbrıs’taki Venedik’li komutan Marco Antonio Bragadin’in ilginç bir öldürülme hikayesi var bizzat Lala Mustafa Paşa’nın da içinde olduğu. Yorumu okuyan arkadaşlara araştırmalarını tavsiye ederim.
Çağatay Şahin
Çağatay Şahin 7 ay əvvəl
@serhan maknik öncelikle alçakgönüllüğün için teşekkür ederim. Ben de tarihçi değilim, araştırdığım kadarıyla yorum yapıyorum. Şimdi mevzuya gelirsek; aslında sadece sokollu değil devrin müezzinzade ali paşa vb dışındaki osmanlı denizcileri de sıcak bakmıyordu. Müezzinzade ali paşa bunda ısrar etti. Yani osmanlı idarecilerinde çoğunluk bu seferden yana değildi diyebiliriz. Kendisi zaten kaptanı deryaydı ve padişah 2.selim tarafından çok sevilirdi ve hatta kızıyla evlenmişti. Kendisi hatta normalde kara ordusu komutanıydı ilginç bir şekilde. Daha da ilginci sokollu tarafından atanmıştı. Ve divanda ciddi görüş ayrılığı vardı ve tedbirleri zorlaştırıyordu. Daha buradan bile bakınca mağlubiyet hissediliyor. Devrin ispanyol filosu hriatiyanların en güçlü donanmasına sahipti ve güçlü denizci millet olan italyan venedik ve ceneviz ile birleşince ortaya büyük facia tablosu çıktı. Ha kıbrısa gelince, evet kıbrıs o dönemin doğu akdenizi için önemli konumdaydı. Stratejik olarak ben de hak veriyorum. Aslında stratejik görüş konusunda anlaşmazlıklar, kara ordusu subayının kaptanı derya olması ve onun görüşlerinin uygulanması olmasaydı donanma kaybı olmadan kıbrıs rahatça fethedilebilirdi. Günümüze gelirsek aslında kıbrıs türkleri çoktan kim olduklarını unutmuş, abd ve ingilterenin yoğun hegemonyası sebepleriyle türkiye şu an kıbrıstaki kontrolünü çoktan kaybetmiş durumda. Sadece kktc devleti ve garantörlüğü kalmış. Ama o döneme bakarsak kıbrısın alınması gerekiyordu, evet. Padişah 2.selimin etkisiz kalması sebebiyle devlet idaresinde anlaşmazlıklar akdeniz hakimiyetinin zayıflamasında büyük etken oldu. Kanuni olsaydı belki denizde bozguna uğramayabilirdik. Çünkü kıbrıs stratejisi doğru aslında. Sokollu koalisyondan çekiniyordu. Aslında esas sorun osmanlının gücünü koruyamaması. Girit, kıbrıs ve egedeki adaları aldık ama ilerde savaşmadan elimizden çıktı,anlaşmalarla kaybettik. Yani osmanlı gücünü koruyabilmesi gerekiyordu. Şu an Türkiyenin durumu da pek iç açıcı değil. Gücünü koruyamazsan seni ezerler. Güçlü zayıfı ezer. Dünyada bu hep böyle. Eskiden savaşlarda gerek taktik hatası gerek teknolojiden geri kalma gerek ihanetler yüzünden kaybederdik şu an özellikle ekonomi üzerinden türkiye eziliyor. Devrin şartlarına ayak uydurmak, her yönden gelişimi sağlamak ve tam bağımsızlığımızı sağlamak gerekiyor.
serhan maknik
serhan maknik 7 ay əvvəl
@Çağatay Şahin Tarihçi değilim o yüzden eksik biliyor yada yanlış yorumluyor olabilirim ama Osmanlı kıbrısı alabilecek güçteyken bunu yapmasaydı, ileriki zamanlarda belki çok daha zor, belki de hiç bir zaman kıbrısı alamayacaktı ve kıbrısta hiç Türk varlığı bulunmayacaktı. Bugün kıbrıs tamamiyle bir batı üssü olarak Türkiyenin güney kıyılarını tehtid edecek, doğu akdenizdeki en zayıf noktamız olacaktı. Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum? Zamanında belki Sokulluya kulak verilmemesi, bir donanmaya ve ağır kayıplara mal olsa da, gelecekteki Türkiye Cumhuriyetine doğu akdenizde bir nefes olmuştur.
Çağatay Şahin
Çağatay Şahin 8 ay əvvəl
İnebahtıda gerçekten tabiri uygunsa çenemize sert yumruk yedik. Sokollu gerçekten haklı çıktı. Kıbrısı aldık ama bize donanma kaybı, tecrübeli denizci kaybı ve ekonominin donanmaya ayrılmasına mal oldu. Evet sokollu kısa sürede donanma inşa etti, mecburduk ve büyük başarıydı. Ama ekonomiyi de etkiledi. İnebahtıdan sonra artık denizde eskisi gibi olmadık ve sonralarda giriti 24 yılda anca alabildik. Büyük adam gerçekten sokollu.
Derebeyi
Derebeyi Il əvvəl
T Tarih abimm❤️ senide DFT Tarih'i de seviyoruz..
Yavuz Sultan Selim
Yavuz Sultan Selim Il əvvəl
Vayyy t tarih :) ikiniz birlikte bi gün video çekin lütfen.
Alican Öztürk
Alican Öztürk Il əvvəl
seni çok seviyoruz dft tarih etkileyici ve açıklayıcı anlatımın bizi çok mutlu ediyor
yusuf daşkun
yusuf daşkun Il əvvəl
Zamanla bu bilgilerin siz geliştikçe dış dünyaya da aktarılması güzel olurdu. Yani İngilizce alt yazılar fena olmaz. Emeğinize sağlık yine harika bir video.
Osman Savaş
Osman Savaş Il əvvəl
Dft tarihi ilk atılan videolarından beri severek takip ediyorum bilmediğim şeyleri öğrenmeme ve daha çok ilgimi keşfettiğim şeyleri araştırmama sebep olduğunuz için size minnettarım. Okulda 12 senede öğrenmedim tarihin 20 katını sayenizde doğrudan veya dolaylı olarak öğrendim. İmkanım olsa sizlere prime time da bir televizyon kanalında program yapardım ki tüm Türk gençleri şanlı ve şerefli tarihini öğrensin gerek bununla övünsün gerek dünya kamuoyuna Türk tarihi lehine olumlu izler bıraksın gerekse de atalarından ders alsınlar. Kendim de henüz 18 yaşında bir Türk genci olarak çabanıza teşekkür ediyorum ve soruyorum şu lanet Napolyon serisi ne zaman geleceeeeeek .)
Kerem Octavio Hayirli
Kerem Octavio Hayirli Il əvvəl
Kanalda hepinizin önemli bir değeri var, emeklerinize sağlık. Bu arada Mahmut abi kamera yakışmış:)
OttoWonConguest
OttoWonConguest Il əvvəl
Grafikleri baya gelişmiş (Ses Harbiden Dublaj gibi duruyor :D) Ellerinize sağlık
Ertuğrul Gazi Taşpınar
Ertuğrul Gazi Taşpınar Il əvvəl
Aynen 😁 ama DFT TARİH gerçekten türkiyenin en iyi tarih kanalı tebrikler
Ural Emre Sancaktar
Ural Emre Sancaktar Il əvvəl
Benim de bir tarih kanalım var, 2 yıldır tarih videoları hazırlıyorum, ilgilenenler bakabilir. Rahatsızlık verdiysen özür dilerim.
Ahmet
Ahmet Il əvvəl
@Yusuf. seslendirmen var
Ramazan Sahin
Ramazan Sahin Il əvvəl
@Yusuf. full montaj dostum
Yusuf.
Yusuf. Il əvvəl
@Ramazan Sahin hayır ful montaj değil
Feyzi Atakan
Feyzi Atakan Il əvvəl
Hocam kırım'ın tarihini de inceler misiniz? açıkçası cengiz oğullarının nasıl osman oğullarından sonra onların tahtında hak iddia edebilecek konumda olduklarını merak ediyorum sizden daha iyi anlayabileceğimi düşünerek sizden istiyorum.
guga uhuyar
guga uhuyar Il əvvəl
Ses ve görüntü çok farklı hissettirdi :) Ben daha büyük yaşta bir çehre bekliyordum . Bu arada güzel olmuş ama bence haritalı yani önceki sistem daha iyiydi . Ellerinize sağlık
er. dem
er. dem Il əvvəl
07:30 daki değinilen konu ne kadar aydın ve ileri görüşlü toplumun önünden elinde bir meşaleyle ilerleyen ve yolu aydınlatan bir rehber olduğunuzun delili v💥🇹🇷🤞e ispatıdır
Enes Aykut
Enes Aykut Il əvvəl
O kadar doğru ki... Ben bir öğretmen olsam bir iki animasyon programı öğrenirdim
Abdulhalim Demir
Abdulhalim Demir Il əvvəl
katılıyorum
Ahmet Haşim UYAR
Ahmet Haşim UYAR 2 ay əvvəl
Mağusa limanında 50bin askerimizi şehit vermişiz. Mekanları cennet olsun, ruhları şad olsun. Onlar canlarını vererek bedeli ödeyerek Kıbrıs'ı aldı bizlere de orayı canımızı vererek her daim savunmak ilelebet Türk toprağı olarak kalmasını sağlamak düşüyor. Şanlı ecdadın torunlarına bu yakışır.
Melih Tastan
Melih Tastan Il əvvəl
Çok imreniyorum sizin gibi hem başarılı hem bilgili insanlara her saat paylaşım yapsanız her saat izlerim gerçekten :) inşallah daha iyi yerlere gelirsiniz
Muhammed Salih YILMAZ
Muhammed Salih YILMAZ Il əvvəl
Her şeyiyle harika bir video olmuş, elinize sağlık
Serbay Akboyun
Serbay Akboyun Il əvvəl
Doğrucu ve doğrulu anlatımınızdan dolayı gerçekten çok teşekkür ederim harikasınız ✌🏻👍🏼😋
Alperingo Alperingo
Alperingo Alperingo Il əvvəl
Gayet başarılı bir anlatım..videolar ses animasyonlar harika..Genç kardedim kaliteli bir video hazirlamissin umarım TRT gibi devlet kanalları videolarını televizyona satın alırlar..başarılarının devamını dilerim.
Yaşar Somun
Yaşar Somun Il əvvəl
Böyle devam etmelisin tarihsever olarak söylemeliyim ki yaptığın iş gerçekten kaliteli
HAK DİN İSLAM
HAK DİN İSLAM Il əvvəl
Tarih ayrıntılar ile güzeldir. Okullarda öğretilen: Kıbrıs 2. Selim zamanında alındı.
YİĞİTCAN TÜYSÜZ
YİĞİTCAN TÜYSÜZ Il əvvəl
Sesinize göre yarattıkları insanın düşündükleri gibi olmadığını fark eden çok olmuştur fakat eğer böyle yüz yüze iletişimin daha iyi olduğu videolar çekerseniz çok daha iyi olur. Ama tarihi baya iyi bir şekilde anlatıyorsunuz. Başarılarınızı dilerim.
Albino Albedo
Albino Albedo Il əvvəl
*Sapır sapır dökülüyoruz* ~ _Venedik Askerleri_
Yagami Light
Yagami Light 10 ay əvvəl
.
Fatih yaldız
Fatih yaldız Il əvvəl
komik
Albino Albedo
Albino Albedo Il əvvəl
@Lao-Shang Bende tabiki normal halini daha çok seviyorum.
Lao-Shang
Lao-Shang Il əvvəl
Albedoya albinoluk yakışmamış
A.R.K Engilish
A.R.K Engilish Il əvvəl
Harikasınız ya. Tarih derslerini kaldırıp sizin videolarınızı izletsek daha bilinçli bir gençlik yetişir inanın...
Utku Talu
Utku Talu Il əvvəl
Amacım eleştri değil fakat Beklediğim 40 lı yaşlarda biriydi sesinden dolayı bir kez daha ses ve yaş yanılgısına düşmüş oldum ben gayet beğendim çok güzel olmuş eline emeğine sağlık ve açık ara en detaylı ve güzel tarih kanalı olduğunuzu düşünyorum başarıların devamını dilerim.
Oğuz Sürer
Oğuz Sürer Il əvvəl
Vay be ne kadar bilgili ve diksiyonu gelişmiş birisiniz anlatma biçiminize ve sesinize gerçekten bayılıyorum elinize sağlık :)
kzmtsk
kzmtsk Il əvvəl
Emeklerinize sağlık, teşekkürler.
Pyrus Helios Mk2
Pyrus Helios Mk2 Il əvvəl
Yine çok bilgilendirici akıcı güzel bir video emeklerinize ağzınıza sağlık
Aslan Tanın
Aslan Tanın Il əvvəl
Sadece Kıbrıslıların değil herkesin izlemesi gereken bir video. elinze sağlık
Muhammet Geles
Muhammet Geles Il əvvəl
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah tüm şehitimizin ama bir şehir için 50.000 asker profesyonel asker kaybetmek çok acı hep bu paşaların yanlış stratejileri yüzden olmuş bunlar halbuki toplarla surları eritip bir veya iki taruzda şehir alınırdı bence en fazla kayıpta 3 veya 4 bin olurdu
Sinan Ejder
Sinan Ejder Il əvvəl
Magusadaki askerlerde çok gözü pek savaşmışlar. Tüm ada gitmiş, denizden destek gelme ihtimali kalmamış, zamanın en güçlü ordusu karşısında 10 a 20 ye 1 sayıda olup inancını yitirmemekte şaşırttı beni.
Efe Yaman
Efe Yaman Il əvvəl
Yine harika bir video . Teşekkürler ... @ DFT Tarih
cem ibrahim
cem ibrahim Il əvvəl
Yayımlanan her videoyu izlerken boşa giden zamanın dolduğu hissi... :)
Tunay
Tunay Il əvvəl
Kalbiniz kırılmasın abicim. :)
Etzel
Etzel Il əvvəl
Her zamanki gibi on numara, yeni konseptiniz de güzel olmuş
Hakan Duran
Hakan Duran Il əvvəl
Sonuçta insansın kendini göstermek, tanıtmak, bu emeklerin sahibi benim, ben yaptım demek istiyorsun haklısın da ama üzülerek söylüyorum ki olmamış videoda birden bire ortaya çıkmaktansa ayrıca bir video çekmelisin bence konseptin gayet başarılıydı bozmamalısın emeğine sağlık...
DFT Tarih
DFT Tarih Il əvvəl
yapıcı yorum için teşekkürler. Bizim de ilk deneyimimiz, yorumlara ve deneyimlere göre kendimizi şekillendireceğiz :) Video sayısını arttırmak için yan yapımlar düşündüğümüz için bu tarz bir deneme yaptık. Bakıcaz devamı nasıl olacak :)
Enes Damanlı
Enes Damanlı Il əvvəl
Bence gayet güzel olmuş. Başta sesin sahibini garipsesemde, zaman geçtikçe mimiklerin bolluğu sayesinde oldukça sempatik bir görüntü oluştuğu kanısındayım. Bence hem konu hemde ilk defa kamera karşısına geçilmesi açısından hem kanal için hemde ülkemiz için yeni ve ufuk açıcı bir video olmuş. Ellerinize sağlık😇
Mustafa Oktay Şahin
Mustafa Oktay Şahin Il əvvəl
Çok güzel video hazırlıyorsunuz kutlarım sizi 👍👏👏👏 Bir de Cumhuriyet Tarihimizle ilgili bir video çekseniz olmaz mı?
Atabeg
Atabeg Il əvvəl
Yarınki sınavdan sonra ilk izleyeceğim video, her zamanki gibi DFT Tarih videosu.
Ahmet Barış Yiğit
Ahmet Barış Yiğit Il əvvəl
Abi iyi olmuş bence. Ben bu sesi yaşlı birine ait sanıyordum. Ama video çok iyi, başarılarınızın devamını dilerim. Gayet güzel olmuş , hakaret edenleri anlayamıyorum. Ama onların kendilerine hakaret ettiğini biliyorum. Sizin sayenizde tarihe ilgim daha da artıyor :) :D
Ömer
Ömer Il əvvəl
DFT Tarih'ten yine etkileyici bir video. Teşekkürler...
Muhlis Yel
Muhlis Yel Il əvvəl
Her zamanki gibi harika bir is cikarmissiniz, TEBRIKLER!!! (bu arada sesiniz harika)
BaYamuk
BaYamuk Il əvvəl
Yaptığınız en iyi videolardan olabilir. Harika bir iş çıkarmışsınız.
Mehmet ÖZTÜRK
Mehmet ÖZTÜRK Il əvvəl
Hayırlı olsun. Evet görüntüyü daha yaşlı bekliyorduk ama başarılı bence. Devamı gelsin lütfen 😊
Kerem Demir
Kerem Demir Il əvvəl
Reis nasıl bir sesin var hem yaş hem süret olarak hiç böyle ses beklemezdim ama müthiş bir ses seni kaybetmezsek iyi bulduk içeriklerinizin devamını bekliyoruz ilaveten Tarihi anlatım şekliniz müthiş hem tarafsız hemde doğru şekilde anlatıyorsunuz Bir Arkeoloji/Tarih öğrencisi olarak bu tarz yapımları takip ediyorum ve sizde bu alanın türkiyenin öncülerindesiniz başarılarınızın devamını dilerim 😄😄😄
Can
Can Il əvvəl
Kamera önü de kötü değil ama şahsi düşüncem, kamera arkası çalışmalarınız daha profesyonel oluyor. Zaten AZshow daki herkes kamera önünde ama ben sizi izlemeyi seviyorum. Sizin zaten sesiniz yeter.
Arda Arı
Arda Arı Il əvvəl
@DFT Tarih bence gayet iyi olmuş abi böyle devam
DFT Tarih
DFT Tarih Il əvvəl
Birimi 4 yıldır diğerini 1 haftadır yapıyoruz çünkü 😁
Wraithero
Wraithero Il əvvəl
Hocam bu kadar net bilgilere nereden sahip oluyorsunuz?
Dreadnought
Dreadnought Il əvvəl
2. Bölümü isteriz özellikle Kıbrıs'ın yakın tarihini.
Taha Şener
Taha Şener Il əvvəl
Kral başarabilirsen sakal bırak en azından uyum olur :D
Feridun Erkan
Feridun Erkan 9 ay əvvəl
Sakal ne alaka
Levent akıncı
Levent akıncı Il əvvəl
Kavuk ta taksın mı
iso
iso Il əvvəl
@Muhammet Kasım Duran zaten sesi öyle birini anımsattığı için diyor
Mehmet Ali
Mehmet Ali Il əvvəl
@DFT Tarih Hasan Sabbah ve Alamutu düşünüyormusunuz
Murat Atay
Murat Atay Il əvvəl
Eline sağlık.
Albino Albedo
Albino Albedo Il əvvəl
21:43 😔😔 Neden bu ağır zaiyatlı osmanlı savaşları ders kitaplarında geçmiyor... En son Arnavutluk seferinde İskender Bey'in yaptığı savunmada bu kadar sinir olmuştum.
e
e Il əvvəl
Okullarda anlatılan Osmanlı tarihine bakarsan sanki Osmanlı 600 yıl boyunca dünyanın en güçlüsüydü.
İbrahim Avcı
İbrahim Avcı Il əvvəl
Ağzına sağlık abicim bi tarih öğrencisi olarak seni destekliyorum bu ilk kamera önü videonda çok iyi olmus başarılarının devamını bekliyorum saygılar.
Amant de l'esport
Amant de l'esport Il əvvəl
Teşekkürler hocam böylesine güzel bir video yaptığınız için. Böyle bir video istiyordum ben de :)
er. dem
er. dem Il əvvəl
Aslına bakacak olursak, Osmanlılar Kıbrısı alarak ne kadar doğu akdeniz konusunda rahatlasada, Akdenizi kaybetmek ve Cihan İmparatorluğu konumunu koruma yolunda sonun başlangıcına imza attı..
Mert Cangır
Mert Cangır Il əvvəl
Şahanesiniz kanalınız büyümeye devam eder umarım
P O Y R A Z
P O Y R A Z Il əvvəl
Bu formatı çok sevdim 👍♥️
Emre Yıldırım
Emre Yıldırım Il əvvəl
Çok güzel bir sunum yaptın usta eline sağlık eksikler fazla yoktu bence genede zamanla düzelir ( birde kırım hanlığı ile ilgili bir video yapar mısın)
Yusuf Ay
Yusuf Ay Il əvvəl
Gerçekten çok iyisiniz haftada en az 3 video gelmeli 7 yıl savaşları merakla bekleniyor
Hamamelis Virginiana
Hamamelis Virginiana Il əvvəl
Dostum kötü yorumlara aldırma bu konseptte devam et 👍🙏
Çanakkale'de basın açıklaması yapıyorum.
5:57
Ümit Özdağ - Zafer Partisi Genel Başkanı
Baxış 16K
Pərviz Bülbülə & Jamilla - Biri var
3:04
Perviz Bulbule Official
Baxış 169K